Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rruga Merdare-Morinė: Gjermanėt fitojnė tenderin pėr projektim


Prishtinė, 22 maj 2004 - Dje nė Prishtinė, u bė dorėzimi i kontratės pėr projektin zbatues tėautostradės Prishtinė – Durrės. Kontratėn pėr realizimin e kėtij projekti, kompanisė gjermane GBI qė ka fituar tenderin, nė mėnyrė solemne ia dorėzoi presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova.

"Sot po e pėrtrijmė rrugėn antike shqiptaro–romake e cila lidhte Kosovėn me detin, pra me gadishullin Ilirik, tė cilit pėr fat tė keq iu ndėrrua emri nė Gadishullin Ballkanik, i cili emėr i solli vetem tragjedi popullit tė kėtij rajoni" u shpreh sot presidenti Rugova nė ceremoninė e dorėzimit tė kontratės pėr hartimin e projektit zbatues tė autostradės Prishtinė - Durrės.

Ministri i Transportit dhe Post Telekomunikacionit Zef Morina shprehu bindjen e tij se Kosova gjatė kėsaj dekade do tė lidhet drejtėpėrdrejt me Evropėn.

Kompania gjermane GBI do tė bėjė hartimin zbatues tė projektit. Tenderi pėr punimet e rrugės Merdare-Prishtinė-Morinė (pjesa kosovare e autostradės) do tė fillojė vitin e ardhshėm.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail