Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rifillon procesi i privatizimit nė Kosovė


PRISHTINĖ, 24 TETOR 2003 - Pas bojkotit qė anėtarėt kosovarė i bėnė dy mbledhjeve tė bordit tė AKM-sė, nė mbledhjen e sė mėrkurės, me pjesmarrjen kosovare, u vendos qė procesi i privatizimit tė rifillojė brenda njė jave.

Pas njė mbledhje tė gjatė e me diskutime tė ashpra, si dhe me insistimin e anėtarėve kosovarė tė bordit qė tė caktohet njė datė pėr rifillimin e procesit tė privatizimit, ėshtė vendosur qė procesi i ndėrprerė nga shtylla e IV e UNMIK-ut pėr shkak tė padive tė ngritura kundėr AKM-sė nė njė gjykatė Amerikane, tė vazhdohet brenda njė jave.

Dy fazat e pėrfunduara tė procesit tė privatizimit nė Kosovė nuk do tė pėrsėriten. Do tė pėrsėritet vetėm faza aktuale, qė ėshtė faza e tretė.

Procesi i privatizimit nė Kosovė ishte ndėrprerė ditė mė heret nga shefi i shtyllės sė IV tė UNMIK-ut, gjermani Nikolaus Lambsdorff, pas njė padie tė ngritur kundėr AKM-sė nė njė gjykatė Amerikane, dhe pas konstatimit se AKM-ja dhe udhėheqėsit e saj nuk kanė imunitet jashtė Kosovės.

Qėndrimi i kosovarėve, qė nga ndėrprerja e procesit, ka qenė se nė rast tė padive tė mundshme kundėr AKM-sė nuk duhet tė ndėrpritet procesi e tė kėrkohet imunitet nga OKB-ja, por tė vazhdohet privatizimi e tė pėrgatiten argumente kundėr padive.

Duket se frika e stafit udhėheqės ndėrkombėtar prej padive ndaj tyre ka sjellur ndėrprerjen e pėrkohshme tė procesit, pa marrė parasysh fare interesat e Kosovės dhe pa njoftuar anėtarėt kosovarė tė bordit tė AKM-sė. Mirret vesh se nė mbledhjen e fundit tė bordit, Nikolaus Lambsdorff u ka kėrkuar falje anėtarėve kosovarė.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail