Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shpallet raundi i pestė i privatizimit


Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) shpalli zyrtarisht kėtė javė valėn e 5-tė tė ndėrmarrjeve shoqėrore (NSH), tė cilat janė nxjerrė nė tender pėr privatizim

Prishtinė, 11 maj 2005 - AKM-ja i ka njoftuar tė gjitha ndėrmarrjet shtetėrore qė nė fillim tė prillit ndėrmarrjet do tė privatizohen dhe dje vendosi njoftimin pėr tender nė faqen e internetit tė AKM-sė www.kta-kosovo.org. Shpalljet nė disa gjuhė nė gazetat mė tė mėdha tė Kosovės do tė bėhen sė shpejti.

Lista e ndėrmarrjeve tė tenderuara nė valėn e 5-tė pėrfshin pesėmbėdhjetė ndėrmarrje shoqėrore. Nga kėto do tė krijohen 29 ndėrmarrje tė reja (NewCos).

Njė nga ndėrmarrjet shoqėrore, Printeks, do tė shitet me spin-off special, nė tė cilėn pėrfshihen kėrkesa shtesė pėr investime dhe punėsim.

Data e dorėzimit tė ofertave nė AKM pėr ndėrmarrjet qė do tė privatizohen me spin-off tė rregullt ėshtė tė mėrkurėn, 13 korrik. Data e fundit pėr parakualifikim do tė jetė 6 korrik. Pėr ndėrmarrjen Printeks, qė do tė privatizohet me spin-off special, dita e parė e ofertimit do tė jetė 13 korrik dhe dita pėrfundimtare e ofertimit do tė jetė mė 20 korrik.


Pėrshkrimi i ndėrmarrjeve qė janė nxjerrė pėr privatizim

Ndėrmarrja e Re Plastika
Kjo ndėrmarrje gjendet nė qendėr tė Prishtinės. Hapėsira primare e zhvillimit tė pronės sė patundshme ėshtė 12 210 m2 tokė me dy ndėrtesa pėr prodhim, dy depo dhe njė ndėrtesė administrative. Mė parė kompania ka qenė prodhuese kryesore i ornamenteve tė plastikės pėr pėrdorime tė ndryshme komerciale dhe industriale. Aktualisht, prodhimi ėshtė i kufizuar, hapėsira i ėshtė dhėnė me qira palės sė tretė nė baza afatshkurtėr tė qiradhėnies.

Ndėrmarrja e re Farmed
Gjendet nė qendėr tė Prishtinės dhe ėshtė kompania kryesore tregtare farmaceutike pėr shitje me shumicė. Ajo ka njė sipėrfaqe rreth 11 000 m2 tokė, 400 m2 zyra, 7 700 m2 objekt pėr magazinim, dy dhoma pėr ftohje, laborator pėr ekzaminim, lifte dy tonėsh, Garazh, 30 000 litrash tanku i alkoolit, tanku i dytė pėr magazinim prej 10 000 litrash, ndėrtesat dhe pajisjet nė gjendje tė mirė funksionale. Kjo kompani ka aktualisht 53 punėtorė.

Ndėrmarrja e re Elast
Gjendet nė zonėn industriale tė Gjakovės dhe bėn rimbushjen e gomave tė kamionėve dhe autobusėve. Kapaciteti vjetor i saj ėshtė 16 000 goma tė rimbushura. Aktualisht nuk funksionon. Ka njė sipėrfaqe rreth 3 000 m2 dhe ėshtė ndėrtuar nė vitin 1986. Fabrika e papėrfunduar ka njė sipėrfaqe prej 3 600 m2, nė 3,58 hektarė tokė.

Ndėrmarrja e re Elast Depo
Ėshtė njė fabrikė pėr prodhime tė vjetra gome dhe gjendet nė Gjakovė. Nuk funksion qė prej 15 vitesh. Mund tė pėrdoret si depo ose objekt pėr prodhime tė reja. Sipėrfaqja e saj ėshtė 4 500 m2 ndėrtesė, nė 1,41 hektarė tokė.

Ndėrmarrja e re Banja e Kllokotit Tokė Bujqėsore
Gjendet nė Kllokot dhe ka njė sipėrfaqe prej 22 hektarė tokė dhe 310 m2 ndėrtesė.

Ndėrmarrja e re Moteli Agromorava
Gjendet nė Viti dhe ka njė sipėrfaqe prej 924 m2 motel, 96 m2 aneks, 25 m2 depo.

Ndėrmarrja e re Agromorava mulliri elektrik
Gjendet nė Kabash-Viti. Shėrben pėr bluarjen e drithėrave dhe magazinimin e tyre. Ėshtė njė ndėrtesė prej gjashtė katesh. Sipėrfaqja e mullirit ėshtė 2 166 m2 me 219 m lartėsi. Po ashtu aty ndodhet njė ndėrtesė administrative, hangari pėr magazinim, si dhe mulliri i vjetėr me njė sipėrfaqe prej 6 653 m2.

Ndėrmarrja e re Agromorava Ramjan
Gjendet nė Ramjan-Viti dhe ka njė sipėrfaqe prej 315 hektarė tė tokės bujqėsore.

Ndėrmarrja e re Teuta
Gjendet nė Gjilan. Fabrika prodhon uniforma dhe tekstile tė tjera, por momentalisht nuk ėshtė funksionale. Aty ka zyra dhe objekte tė vogla tė prodhimit dhe makinat pėr qepje.

Ndėrmarrja e re Kosova Hidroteknika
Gjendet nė Prishtinė. Shėrben pėr ndėrtim dhe projektim (inxhinieri) tė ujit, kanalizimit, sistemit tė ujitjes dhe shėrbimeve tė pėrgjithshme tė inxhinierisė. Aktualisht ka 63 punėtorė. Fabrika ka njė ndėrtesė tė vogėl pėr zyrat, pajisjet e inxhinierisė dhe tokėn.

Ndėrmarrja e re fabrika e letrės
Gjendet nė Lipjan dhe ėshtė njė fabrikė e prodhim tė kartonit. Aktualisht ka 140 punėtorė. Disponon fabrikat, zyrat administrative, si dhe tokėn. Pajisjet janė nė gjendje tė mirė funksionale. Ka potenciale pėr zgjerim tė prodhimit, prodhimet e reja dhe treg tė ri.

Ndėrmarrja e re fabrika e letrės Parcela
Gjendet nė Lipjan. Ka dy parcela me hapėsirė prej 1 410 m2.

Ndėrmarrja e re Pėrparimi fabrika e vjetėr e tullave F3
Gjendet nė Skėnderaj. Ka njė sipėrfaqe prej 18 262 m2 tokė, si dhe fabrikėn e vjetėr tė tullave dhe tjegullave qė akualisht nuk funksionon.

Ndėrmarrja e re Furra Produkt
Gjendet nė Pejė. Ka njė furrė me dy vija prodhimi me njė kapacitet prej 3 000 kg nė orė. Prodhimi aktual ėshtė 1 200 kg nė orė. Kjo ėshtė e vetmja furrė e shkallės industriale nė Pejė. Shumica e pajisjeve janė qė nga viti 1986. Ndėrtesa mbulon 4 000 m2 dhe ėshtė ndėrtuar nė vitin 1980. Ka njė sipėrfaqe prej 1,12 hektarėsh tokė.

Ndėrmarrja e re depo e hekurudhė
Kjo depo ka tre kate dhe ėshtė ndėrtuar nė vitin 1970. Ka njė hapėsirė rreth 2 100 m2 dhe njė sipėrfaqe prej 0,23 hektarė tokė dhe ndodhet afėr stacionit hekurudhor tė Pejės.

Ndėrmarrja e re produkt depoja e stacionit tė autobusėve
Ka njė sipėrfaqe prej 360 m2 dhe njė depo, e cila ėshtė ndėrtuar nė vitin 1949. Zotėron 0,09 hektarė tokė.

Ndėrmarrja e re fabrika e tepihėve Teuta
Gjendet nė Vrellė, komuna e Istogut. Fabrika ėshtė ndėrtuar nė vitin 1982 dhe prodhon tepihė dhe batanije leshi. Pajisjet janė funksionale. Aktualisht ėshtė jashtė pune. Ndėrtesat mbulojnė njė sipėrfaqe rreth 2 400 m2. 0,45 hektarė tokė.

Ndėrmarrja e re depoja Teuta
Gjendet nė Vrellė, komuna e Istogut. Zotėron 3 ndėrtesa me njė sipėrfaqe rreth 2 500 m2. Ėshtė ndėrtuar nė vitin 1995 nė 0,60 hektarė tokė. Gjithashtu zotėron edhe njė depo, e cila zė njė sipėrfaqe prej 880 m2, e cila ėshtė ndėrtuar nė vitin 1979 nė 0,28 hektarė tokė.

Ndėrmarrja e re ferma Vitak–Qubrel sh.p.k.
Gjendet nė Skenderaj dhe pėrfshin njė sipėrfaqe prej afėrsisht 300 hektarė tokė tė lėrueshme tė fermės .

Ndėrmarrja e re ferma Leqine sh.p.k.
Gjendet nė Skėnderaj dhe pėrfshin njė sipėrfaqe prej afėrsisht 293 hektarėsh tokė tė lėrueshme tė fermės.

Ndėrmarrja e re ferma Trnavc - Prekaz SHPK
Gjendet nė Skėnderaj pėrfshin njė sipėrfaqe prej afėrsisht 170 hektarėsh tokė tė lėrueshme tė fermės.

Ndėrmarrja e re ferma Makermal SHPK
Gjendet nė Skėnderaj dhe pėrfshin njė sipėrfaqe prej afėrsisht prej 30 hektarėsh tokė tė lėrueshme tė fermės.

Ndėrmarrja e re Drenica shtėpia e re e mallrave
Gjendet nė Skėnderaj. Kjo ndėrtesė ka katėr kate dhe njė sipėrfaqe prej 3 650 m2 dyqane, restorante dhe zyra.

Ndėrmarrja e re Drenica shtėpia e vjetėr e mallrave
Gjendet nė Skėnderaj. Ndėrtesa ka dy kate me njė sipėrfaqe nė total prej 1154 m2 nė 577 m2 tokė.

Ndėrmarrja e te Ēeliku Konstruksione Metalike
Gjendet nė Gjilan. Kjo fabrikė ėshtė ndėrtuar pėr prodhimin e produkteve strukturore metalike. Ka njė sipėrfaqe prej 46 000 m2 tokė dhe 8 818 m2 ndėrtesė pėr prodhimin e pajisjeve, si dhe zyrat. Aktualisht ka 124 punėtorė.

Ndėrmarrja e re impianti prodhues Reēan (Prizren)
Depoja me njė sipėrfaqe prej 2 500 m2 gjendet nė rrugėn pėr nė Brezovicė, nė mes tė Reēanit dhe Pllanjanit.

Ndėrmarrja e re depo nė Zhur (Prizren)
Gjendet rrugės pėr nė Shqipėri nė mes tė Zhurit dhe Vermicės. Depoja paraqet mundėsi interesante pėr biznese qė kėrkojnė platforma logjistike, depo pėr lėndė tė parė-mallra tė gatshme, si dhe depo pėr mallra pėr import dhe eksport.

Ndėrmarrjet qė do tė privatizohen me SPIN-OFF SPECIAL

Ndėrmarrja e re Printeks (Prizren)

Kjo ndėrmarrje ėshtė prodhuese e gjysmėprodukteve dhe produkteve tė ndryshme tekstile, si dhe industria e vesh-mbathjes. Kjo ndėrmarrje ėshtė themeluar nė vitin 1958, ku e gjithė fabrika pėrmban 20 ndėrtesa me njė sipėrfaqe prej 71 807m2, duke pėrfshirė njė linjė tė gjerė tė makinerisė pėr tjerrje, sanitet, vektari, thurrje, shtypje dhe konfeksion. Ndėrtesat shtrihen nė njė sipėrfaqe prej 13 16 44 hektarė nė zonėn industriale tė Prizrenit. Ndėrmarrja e re gjithashtu pėrfshin dhe katėr shitore dhe ish-njėsinė e konfeksionit. Qė tė gjitha gjenden nė qytetin e Prizrenit.

Ndėrmarrja e re Banja e Kllokotit Impianti pėr mbushje tė ujit
Gjendet nė Komunėn e Vitisė. Kjo ndėrmarrje zotėron njė impiant pėr mbushjen e ujit mineral, i cili, sipas njė vlerėsimi, ka prodhuar dhe shitur rreth 60 milionė litra tė ujit mineral nė shishe nė vitin 2004. Kjo fabrikė ka njė potencial tė lartė tė rritjes. E gjithė ndėrmarrja zotėron njė impianti pėr mbushje, dy burime minerale dhe njė sipėrfaqe prej 3,35 hektarėsh tokė.

Informata shtesė mund tė gjeni nė webfaqen e AKM-sė: www.kta-kosovo.orgECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail