Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Milionat pėr dėshtim


Kompania qė menaxhoi KEK-un dy vitet e fundit, i ka kushtuar Kosovės fiks 10.3 milionė euro. Nga kėto, 7.5 milionė euro tė buxhetit tė Kosovės dhe 2.8 milionė donatorėve. Nė vend tė pėrmirėsimeve, ESBI vetėm e dėmtoi KEK-un

Prishtinė, 26 shtator 2006 — Pėr zėdhėnėsen e shtyllės IV tė UNMIK, Mechthild Henneke, duket se paratė e donatorėve kane vlerė trefish mė tė lartė se ato tė buxhetit tė Kosovės. Ajo duke u pėrpjekur ta sqarojė deklaratėn e saj se ESBI po paguhet nga paratė e donatorėve, ka pranuar edhe vetė se ESBI i ka kushtuar buxhetit tė Kosovės trefish mė shumė se donatorėve. Henneke tha tė jetė thirrur nė pagesėn aktuale tė ESBI-t. Sipas saj, kjo pagesė po bėhet nga zgjatja e kontratės. Nga 10.3 milionė euro, 7.5 milionėt e kontraktuara pėr ESBI janė ndarė megjithatė nga buxheti i Kosovės.

"Pasi qė ESBI ėshtė nė Kosovė qė nga korriku i vitit 2004, mė duhet tė sqaroj se nė vitin 2003 tė gjitha palėt qė kanė tė bėjnė me KEK-un u morėn vesh pėr propozimin pėr njė ekip menaxhues qė do ta menaxhonte KEK-un.

Nė korrik tė vitit 2004 shefi i Bordit tė AKM-sė, zėvendės PSSP Nikolaus Lambsdorff dhe kompania irlandeze ESBI nėnshkruan njė kontratė dyvjeēare pėr menaxhimin e KEK me mandate qė tė pėrmirėsonte performancat e KEK-ut. Kjo kontratė ishte themeluar me fondin e buxhetit tė konsoliduar tė Kosovės prej 7.5 milionė eurosh", thuhet nė njoftimin qė ka lėshuar zėdhėnėsja e shtyllės IV tė UNMIK, Mechthild Henneke.

Sipas saj, ESBI ishte zgjedhur nė bazė tė njė tenderi konkurrues dhe transparent. Atėbotė ishte njė pajtim unanim nga komisioni vlerėsues qė tė zgjidhet ESBI si kontraktues. Nė fund tė vitit 2005, nga kėndvėshtrimi i UNMIK-ut dhe donatorėve kryesorė nė sektorin e energjisė ėshtė bėrė njė zgjatje e kontratės me ESBI-n si menaxhues i KEK-ut. Kontrata ishte zgjatur nė fillim tė vitit 2006 dhe ishte nėnshkruar nga AKM-ja e ESBI.

"Pagesa prej 2.8 milionė eurosh ishte ofruar nga KfW, USAID dhe AER. Ndėrkohė, me 16 tetor tė kėtij viti Pranvera Dobruna do ta marrė postin e drejtoreshės menaxhuese tė KEK-ut, ndėrsa drejtori aktual menaxhues John Ashley do tė marrė rolin e kėshilltarit deri nė fund tė dhjetorit tė kėtij viti", thuhet nė njoftimin e Shtyllės IV.

UNMIK-u kishte vendosur qė t'i shpenzonte edhe paratė e donatorėve duke ia zgjatur jetėn EBSI-t nė Kosovė. Por, ESBI mund t'i kushtojė edhe mė tepėr Kosovės, ngase ka kėrkuar para shtesė nė emėr tė rritjes sė inkasimit.

Nga tė dhėnat e pasqyrave financiare shihet se ESBI nė KEK jo vetėm qė nuk ka treguar ndonjė pėrformancė pozitive, por pėrkundrazi, tė dhėnat janė edhe mė negative. Humbjet teknike, tė cilat po i shkatėrrojnė financat e KEK-ut nga 47 pėr qind para ESBI, kanė arritur nė 52 pėr qind. Ndėrkohė borxhet e konsumatorėve nga 169 milionė euro kanė arritur nė afro 300 milionė. Nė kohėn e ESBI-t, KEK-un e kishte marrė lumi, duke i shkaktuar dėme gjithashtu. Nėn menaxhimin ESBI-t kanė ndodhur tė njėjtat gjėra qė u kishin ndodhur edhe menaxherėve tė mėhershėm. Pas investimit tė dhjetėra milionė eurove nė blloqet e termocentraleve, ato binin menjėherė nga sistemi e nganjėherė edhe pėrtonin tė ndizeshin. Nė kėtė kohė u fut nė sistem edhe plani ABC, i cili ėshtė konsideruar si i dėshtuar, ngase KEK-u nuk arriti as nė pikė tė verės t'u ofronte rrymė konsumatorėve qė paguanin rregullisht energjinė e shpenzuar.

Kėto performansa kanė bėrė qė pos UNMIK-ut dhe menaxherėve vendorė tė KEK-ut, tė mos jetė i kėnaqur askush. Aktorėt e energjisė dhe strukturat udhėheqėse vazhdimisht janė shprehur se nuk ka pasur kurrfarė ndryshimi pozitiv nė menaxhimin e kėsaj ndėrmarrjeje. Madje jo zyrtarisht zyrtarė tė lartė tė qeverisė sė Kosovės kanė deklaruar se menaxherėt e ESBI-t mė shumė kanė sjellė probleme sesa kanė zgjidhur ato nė KEK.

Me gjithė kėto akuza, zyrtarė tė shtyllės IV por edhe tė KEK-ut kanė lavdėruar punėn e menaxhmentit ndėrkombėtar. Ata kanė deklaruar se Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM), ka bėrė vlerėsimin e punės sė ESBI-t nė Kosovė, e cila ka rezultuar tė jetė pozitive, por nuk kanė dhėnė asnjė fakt lidhur me kėtė konstatim.


Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail