Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

FMN: Kosova nė 2005 me rritje ekonomike negative


Prishtinė, 22 korrik 2005 (VoA) – Aktivitetet ekonomike nė Kosovė janė ngadalėsuar dukshėm, pėrderisa popullata shumicė shqiptare pėrballet me problemin e zvogėlimit tė ndihmave nga donatorėt perėndimor, ka thėnė “Zėri i Amerikės” (VOA) tė enjten.

Sipas vlerėsimeve mė tė reja tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN), ekonomia kosovare kėtė vit nuk do tė shėnojė rritje, dhe madje – madje mund tė shėnojė rėnie prej 0.5%.

Pėrfaqėsuesi i FMN-sė nė Kosovė, Marc Auboin, tha se FMN-ja po bėnė gjithēka ėshtė e mundur nė mėnyrė qė tė sigurohen qė Kosova tė mos mbetet pa para.

“Po mundohemi qė t’ju ndihmojmė qė me paratė tė cilat ju kanė mbetur nė banka tė kalojnė vitet 2005 dhe 2006 nė mėnyrė qė sė paku situata makroekonomike tė mos jetė pengesė pėr zgjidhjen e statusit”, ka thėnė Auboin.

“Papunėsia ėshtė rreth 30%, dhe nuk dihet se nė ēfarė pėrmasash po rritet nė kėtė periudhė pėr shkak tė ngecjes ekonomike. Ndėrsa pėr shkak se Kosova ka popullatėn mė tė re nė Kosovė, pėr ēdo vit shėnojmė shtim enorm tė fuqisė punėtore. Nga kjo del se vitin e ardhshėm, ekonomia nuk do tė jetė nė gjendje qė tė absorbojė tė gjithė punėtorėt e rinj”, ka thėnė zyrtari i kėtij Fondi.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail