Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Jakupi: Kosova mund tė bėhet kantier i ndėrtimeve


PRISHTINĖ, 19 Dhjetor 2003 - Pėr shkak tė sistemit tė papėrcaktuar ekonomik, tė makropolitikave ekonomike dhe zhvillimore dhe tė mungesės sė strategjive tė zhvillimit, qeveria e Kosovės u detyrua ta hartojė programin strategjik pėr zhvillimin ekonomik dhe tė veprimtarive jashtekonomike tė Kosovės pėr periudhėn 2004-08, tha Ali Jakupi, ministėr i Tregtisė dhe Industrisė, nė konferencėn pėr Strategjinė e zhvillimit afatmesėm tė Kosovės nė Prishtinė.

Sipas Jakupit, nė kėtė strategji, aspekt primar ėshtė ai i ndėrtimit, Kosova mund tė bėhet njė kantier gjithėpėrfshirės i ndėrtimeve. "Me kėto ndėrtime shtohet mirėqenia e popullsisė dhe standardit jetėsor. Kjo arrihet duke e zgjidhur nė masė tė kėnaqshme problemin e strehimit, duke i aktivizuar dhe krijuar edhe nevojat tjera tė shėrbimevė dhe duke krijuar njė treg konkurrues dhe tė shtimit tė prodhimit tė produketeve industriale", ka pohuar Jakupi.

Nė kėto ndėrtime sipas tij, do tė pėrfshihen objektet e banimit, objektet shkollore si dhe ato infrastrukturale, pastaj tė kapaciteteve tė bizneseve dhe objektet tjera tė shėrbimeve publike.

ECIKS / Kosovapress
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail