Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rugova mbėshtetė privatizimin

PRISHTINE, 30 KORRIK 2003 - Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, priti dje drejtorin ekzekutiv tė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM), Jyrgen Mendricki, i cili shoqėrohej nga Ahmet Shala, zėvendėsdrejtor, dhe Johan Johanson, kryesues i procesit tė privatizimit nė AKM. Pas takimit, Presidenti Rugova shprehu mbėshtetje tė plotė pėr procesin e privatizimit nė Kosovė. "Ju e dini se gjithmonė e kam pėrkrahur procesin e privatizimit, sepse ky proces do tė shpejtojė zhvillimin ekonomik tė Kosovės, do tė tėrheqė investitorė tė huaj nė Kosovė dhe do tė krijojė mundėsi hapjen e vendeve tė reja tė punės. Kjo do tė ndikojė edhe nė pėrshpejtimin e procesit tė njohjes formale tė pavarėsisė sė Kosovės", theksoi Presidenti Rugova. Duke shprehur mbėshtetje pėr punėn e AKM-sė, Presidenti Rugova tha se institucionet e Kosovės dhe shoqėria civile duhet t'ia shpjegojnė qytetarėve rėndėsinė e procesit tė privatizimit. "Ndėrmarrjet shoqėrore aktualisht janė gjysmė tė bankrotuara, prandaj ato duhet tė shpėtohen. Prandaj, duhet tė jemi tė guximshėm dhe tė mos lejojmė shkatėrrimin e kėsaj pjese tė ekonomisė", theksoi presidenti Rugova. I pyetur rreth fatit tė punėtorėve dhe reagimeve tė sindikatės, presidenti Rugova tha se institucionet e Kosovės, si edhe AKM-ja, do tė kenė kujdes edhe pėr punėtorėt e ndėrmarrjeve qė do tė privatizohen. "Ka kritika e vėrejtje tė ndryshme, por ne duhet tė ecim pėrpara, duke pasur kujdes pėr punėtorėt", u shpreh ai. Presidenti Rugova vlerėsoi se tash ėshtė mė me rėndėsi qė tė privatizohen ndėrmarrjet, pėr tė qenė mė produktive dhe pėr tė ndikuar nė shpejtimin zhvillimit ekonomik e tė rritjes sė shkallės sė punėsimit.

ECIKS / BalkanWeb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail