Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

U mbajt seminari "Tregu ndėrkombėtar i verės"


Prishtinė, 24 nėntor 2005 - Ministria e Bujqėsisė nė bashkėpunim me GTZ-nė Gjermane sot kanė organizuar seminarin “Tregu ndėrkombėtar i verės”. "Kosova ėshtė para sfidave tė mėdha pėr tė prosperuar nė tregun evropian dhe sė shpejti do tė kemi njė sukses tė tillė", tha me kėtė rast zėvendėsministri i Bujqėsisė, Tomė Hajdari.

Ai po ashtu vlerėsoi, angazhimin e GTZ-sė gjermane, pėr mbėshtetje tė vazhdueshme me projekte dhe mjete konkrete siē ėshtė laboratori pėr vlerėsim tė cilėsisė sė verės qė sė shpejti vendi ynė do ta kėtė. “Ne kemi pėrpiluar njė projekt ideor dhe e kemi dėrguar konform rregullave tė cilat i parasheh tregu i BE-sė dhe kemi marrė njė mbėshtetje jo teorike po tash praktike nga GTZ-ja. E dini qė na mungon njė laborator pėr mos tė thėnė enti dhe instituti nė tė ardhmen por nga biseda qė kemi pasur dje me pėrfaqėsuesit nga GTZ-ja ne tani mund ta konfirmojmė se sė shpejti do ta kemi laboratorin” .Ndėrkaq, Piter Ferlin, drejtor i pėrfaqėsisė sė GTZ-sė pėr Kosovė tha GTZ-ja ka organizuar kėtė seminar duke e ditur se tregu ndėrkombėtar i verės ėshtė njė treg shumė i madh por edhe shumė i vėshtirė.

Kosova ka njė traditė tė vjetėr nė prodhimin e verėrave dhe gjithsesi ekzistojnė lidhje historike sa i pėrket Kosovės me Gjermaninė. Sot do tė shikojmė se ēfarė janė shanset e Kosovės sa i pėrket tregut pėrkatėsisht pjesės sė saj nė tregun botėror tė verės. “Shpresoj se ky organizim si pikėnisje apo si hap i parė do tė jetė nė vazhdimėsi edhe pėr sa i pėrket diskutimit nė mes tė sektorit privat dhe publik dhe shpresoj se do tė vazhdoj edhe me tutje”. Eksperti gjerman, Herman Reskagel, tha se me rėndėsi pėr kosovaret ėshtė depėrtimi i tyre nė tregun evropian.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail