Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Prezentohet plani pėr zhvillimin ekonomik tė Mitrovicės


Mitrovicė, 24 shkurt 2004 - UNMIK-u nuk i pėrjashton donacionet nga Beogradi pėr zhvillimin ekonomik tė Mitrovicės edhe pėr periudhėn e ardhshme, pėrkundėr faktit se qeveria e Serbisė deri mė tash ka financuar kryesisht strukurat paralele serbe. Ky planifikim ėshtė bėrė nga zyrtarėt e UNMIK-ut dhe tė pushtetit lokal nė kuadėr tė planit pėr zhvillimin ekonomik tė Mitrovicės.

Administratorja komunale e UNMIK-ut nė Mitrovicė, Mina Jervenpa gjatė prezentimit tė planit, tha se ka nevojė qė situata politike tė jetė stabile dhe tė gjinden donatorė qė do tė binden pėr tė investuar nė ekonominė e Mitrovicės. Zonja Jervanpa nuk pėrjashtoi mundėsinė qė Beogradi pėrmes donacioneve tė ndihmojė nė planin pėr zhvillimin ekonomik tė Mitrovicės. Sipas saj gjendja mometale politike nė qytet, nuk paraqet pengesė pėr zhvillimin ekonomik, meqė sic tha ajo banorėt e tė dyja pjesėve tė Mitrovicės pėrkrahin dhe janė tė vetėdijshėm pėr nevojėn e zhvillimit ekonomik tė qytetit. Plani i pėrpiluar nga ekspertė tė Kuvendit Komunal si dhe nga ata tė administratės ndėrkombėtare nė pjesėn veriore, ofron disa synime zhvillimore si pėrkrahjen e bizneseve dhe zhvillimin e sektorit privat, krijimin e njohurive dhe edukimin pėr ndryshimin ekonomik, zhvillimin e zonave rurale, pėrmirėsimin e menaxhmentit urban etj. Ky plan do tė marr formėn pėrfundimtare nė fund tė muajit mars dhe nė tė nuk do tė pėrfshihet kombinati Trepēa tė cilin shefi i shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut Nikolla Llamsdorf e shef si kontribues pėr zhvillimin ekonomik tė Mitrovicės. Kryesuesi i shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut premtoi se pjesėt e Trepēės do tė bėhen kompani moderne nė tė ardhmen por ai theksoi nevojėn e investimeve tė vazhdueshme nė kėtė kombinat.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail