Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Eliminohen taksat e dyfishta


Prishtinė, 27 shtator 2004 - Marrėveshja ndėrshtetėrore Kosovė – Shqipėri, synon krijimin e kuadrit tė fuqishėm ekonomik dhe bashkėpunim reciprok. Eliminimi i taksimit tė dyfishtė, marrėveshje qė do tė nėnshkruhet, nga ministri shqiptar i financave, Arben Malaj, nėnkupton trajtimin e veēantė tė qeverisė shqiptare ndaj marrėveshjeve me Kosovėn. Marrėveshja Kosovė – Shqipėri, pėr tregėti tė lirė, bazuar nė tė dhėnat e qeverisė shqiptare, ka pasur ndikim pozitiv.

Ministri i Financave tė Shqipėrisė, Arben Malaj, nė agjendėn e tij ka patur takimet me kryeadministratorin, Soren Jesen Petersen, zv.kryeadministratorin Ēarls Brajshou, kryeministrin Bajram Rexhepi, shefin e Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Nikolas Lambsdorf dhe ministrin e MEF-it, Ali Sadriu.

Malaj gjatė kėsaj vizite do tė mbajė edhe njė leksion nė Universitetin e Prishtinės me temėn “Mbi integrimin rajonal dhe globalizimin”, ndėrsa nesėr sė bashku me shefin e UNMIK-ut Petersen do tė nėnshkruajė Marrėveshjen pėr eliminimin e taksimit tė dyfishtė. Marrėveshja ndėrshtetėrore Kosovė –Shqipėri, synonė krijimin e kuadrit tė fuqishėm ekonomik dhe bashkėpunim reciprok. Eliminimi i taksimit tė dyfishtė, marrėveshje qė do tė nėnshkruhet, nga ministri shqiptar i financave, Arben Malaj, nėnkupton trajtimin e veēantė tė qeverisė shqiptare ndaj marrėveshjeve me Kosovėn.

Marrėveshja Kosovė – Shqipėri, pėr tregti tė lirė, bazuar nė tė dhėnat e qeverisė shqiptare, ka pasur ndikim pozitiv.Bashkėpunimi i Shqipėrisė me Kosovėn ėshtė i rėndėsishėm tė shihet nė korniza tė bashkėpunimit rajonal, u vlerėsua pas takimit tė ministrit shqiptar tė financave me shefin e Shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut. Pėr njė kohė relativisht tė shkurtėr, mes Kosovės dhe Shqipėrisė ėshtė arritur Marrėveshja pėr tregti tė lirė, sapo hyn nė fuqi marrėveshja pėr mbrojtjen e investitorėve dhe ajo pėr eliminimin e taksimit tė dyfishtė qė pritet tė nėnshkruhet nesėr. Megjithkėtė, prioritet i dy qeverive vazhdon tė mbetet sektori i energjisė.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail