Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nesėr konferencė pėr Kosovėn nė Vjenė


Vjenė, 20 mars 2007 - Nesėr nė Vjenė mbahet konferenca e organizuar nga Instituti pėr Regjionin e Danubit dhe Evropėn Qendrore (IDM) dhe nga Nisma Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS) e qė si temė diskutimi do tė ketė ardhmėrinė e Kosovės.

Ekspertė dhe pėrfaqėsues nga lėmi i politikės, ekonomisė dhe shoqėrisė do tė diskutojnė perspektivat e Kosovės nė tri panele tematike, atė politik, panelin ekonomik dhe panelin pėr ēėshtje tė shoqėrisė. Fjalimet kryesore nė hapje tė konferencės do t'i mbajnė Veton Surroi, anėtar i ekipit tė unitetit dhe kryetar i partisė ORA dhe Stefan Lehne, pėrfaqėsues i BE-sė nė procesin e definimit tė statusit final tė Kosovės. Nė mes tė tjerėve, nė panelin politik do tė diskutojė edhe shefi i Zyrės Austriake nė Kosovė, Alexander Bayerl.

Nė panelin ekonomik, qė organizohet nga Nisma Ekonomike pėr Kosovėn - ECIKS, do tė diskutohet pėr gjendjen e tashme ekonomike nė Kosovė dhe mundėsitė pėr zhvillim tė qėndrueshėm ekonomik nė tė ardhmen. Pėrveē kryetarit tė ECIKS, Kujtim Dobruna, nė kėtė panel do tė diskutojnė edhe pėrfaqėsuesit e Agjencisė Austriake pėr Zhvillim Ndėrkombėtar, Bankės Botėrore dhe tė disa institucioneve tjera ekonomike nė Vjenė.

Krahas ish ministrit austriak tė mbrojtjes, Fridhelm Frischenschlager, nė panelin pėr ēėshtje tė shoqėrisė, do tė diskutojė edhe Beqė Cufaj, publicist dhe pėrfaqėsues i organizatės "Nisma Evropiane e Kosovės".


Pėr mė shumė informata kontakto:

Nisma Ekonomike pėr Kosovėn - ECIKS
Nussdorfer Strasse 20/23
A-1090 Vienna, Austria
Tel.: +43 (01) 890 50 26
Fax.: +43 (01) 890 50 26 26
E-Mail: [email protected]

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail