Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

AKM: Tė pėrmbushen patjetėr investimet e premtuara


Prishtinė, 22 shtator 2004 - Blerėsit e ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė nėpėrmjet “spin off”-it special (blerje e ndėrmarrjes me disa kushtėzime) pėr t'u shpallur fitues duhet tė paraqesin planin e biznesit, shumėn e mjeteve qė planifikohen tė investohen dhe numrin e punėtorėve qė do tė angazhohen nė punė. Nėse fituesi i ofertės pėr ndėrmarrjet e shitura shoqėrore dėshton nė pėrmbushjen e investimeve tė premtuara nė bazė tė planit tė biznesit, PSSP-ja ka tė drejtėn e rishitjes sė asaj ndėrmarrjeje, thanė zyrtarė tė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM). Nė raundin e tretė, nga 18 ndėrmarrje, vetėm tri prej tyre do tė shiten me “spin-off” special (”Ferronikeli”, “Pėrparimi”, Banja e Kllokotit), ndėrsa pėr 15 ndėrmarrje tė tjera janė shpallur fituesit e pėrkohshėm.

Pėr raundin e tretė tė privatizimit u shpallėn 18 pronarėt e pėrkohshėm tė ndėrmarrjeve shoqėrore. Nė kėtė raund, pėr “spin off” tė rregullt janė dorėzuar 97 oferta. Ndėrsa vlera totale e ofertave finale qė janė fituese tė pėrkohshme ka qenė mbi 16 milionė euro. Ahmet Shala, zėvendėsdrejtor i AKM-sė, tha se ėshtė i kėnaqur me numrin e madh tė tė interesuarve, si nga vendi, ashtu edhe nga Europa dhe, sipas tij, kjo tregon se investitorėt kanė besim nė procesin e privatizimit, nė AKM-nė dhe nė investimet nė Kosovė.

“Raundi i tretė ka qenė njė kthesė e veēantė pėr tė gjithė. Ai ka kthyer besimin pėr ndėrmarrjet tė cilat janė nė proces tė privatizimit dhe do tė kthejė edhe besimin e investimeve qė do tė reflektohen edhe nė pasqyrėn e zhvillimit ekonomik tė Kosovės”, tha Shala. Shala tha se shumė shpejt do tė fillojė edhe raundi i katėrt i procesit tė privatizimit dhe pėr ēdo muaj do tė jenė sė paku 10 ndėrmarrje tė ofruara pėr privatizim.

Kirk Adams, zėvendėsdrejtor i Departamentit tė Privatizimit, tha sa “spin off”-i special mundėson qė investimet e bėra nė ndėrmarrje tė shpenzohen nė Kosovė. “Niveli i investimeve garanton vėnien e aseteve nė pėrdorim si dhe mundėsi tė reja pėr tė punėsuarit”, tha ai. Adams, sa i pėrket “Ferronikelit”, tha se pėr momentin janė duke pritur qė tė pėrfundojė parakualifikimi, para datės 24 shtator, por, sipas tij, tė interesuarit pėr kėtė ndėrmarrje duhet tė jenė kompani profesionale lidhur me mineralet. Sipas tij, kompanitė qė parakualifikohen pėr “Ferronikelin” do tė bėjnė ofertėn mė 17 nėntor dhe kjo u jep atyre mjaft kohė qė tė rishikojnė pasuritė e kompanisė. Tetė dhjetori ėshtė afati i fundit i dorėzimit dhe hapjes sė ofertave. Ēmimet e ofertave ishin nga mė tė ndryshmet duke shėnuar shpeshherė dallime tė mėdha mes tyre. Oferta mė e lartė, me njė ēmim prej mbi 4 milionė eurosh, i ėshtė bėrė Shtėpisė sė Mallrave “17 Nėntori” nė Pejė, e pasuar nga oferta prej rreth 3.5 milionė eurosh pėr Banjėn e Kllokotit, ndėrkohė oferta mė e ulėt me ēmim prej 45 250 eurosh i ėshtė bėrė njė dyqani nė Gjakovė.

“Beselica” ka fituar tenderin pėr “Fazitėn”
Ndonėse AKM-ja ende nuk ka shpallur emrat e fituesve tė tenderit tė tretė tė privatizimit, drejtuesit e kompanisė “Beselica” nga Podujeva pohuan se ata janė fitues tė tenderit pėr blerjen e fabrikės sė tapetave “Fazita” nė Prishtinė. Xhevdet Beselica, njėri prej pronarve tė “Beselica”, tha se oferta e tyre prej 2.8 milionė eurosh ishte mė e larta dhe se ata janė shpallur fitues. Kjo ėshtė ndėrmarrja e dytė shoqėrore qė blehet nga “Beselica”. Nė raundin e dytė tė privatizimit, ata gjatė raundit tė dytė blenė ndėrmarrjen pėr prodhimin e blloqeve “17 Nėntori” nė Podujevė.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail