Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BE zgjat mandatin e AER


Prishtinė, 7 dhjetor 2006 - Bashkimi Evropian ka zgjatur mandatin e Agjencisė Evropiane pėr Rindėrtim (AER), edhe pėr dy vjet tė tjera, pra deri mė 31 dhjetor tė vitit 2008. AER-i ėshtė pėrgjegjės pėr menaxhimin e programeve kryesore tė asistencės sė BE-sė nė Kosovė, Serbi, Mal tė Zi dhe nė Maqedoni. Ky vendim lejon Agjencinė tė vazhdojė zbatimin e projekteve tė financuara nė kuadėr tė Programit tė Asistencės sė Komunitetit pėr Rindėrtim, Zhvillim dhe Stabilizim (CARDS) tė BE-sė, i cili pėrfundon nė vitin 2006. Asistenca e ardhshme e KE-sė, qė do tė dhurohet nė kuadėr tė programit CARDS gjatė dy viteve tė ardhshme, kap shumėn prej 680 milionė eurove.

Deri tani, Agjencia ka menaxhuar njė asistencė tė BE-sė nė vlerė prej mė shumė se 2.8 miliardė euro nė tė katėr qendrat e saj operative. Prej kėtyre fondeve, 2.4 miliardė euro (ose 83 %) janė kontraktuar, ndėrsa 2.1 miliardė euro (ose 75 %) janė paguar. Shuma tė mėdha janė kontraktuar dhe shpenzuar shpejt, duke ndryshuar jetėn e njerėzve nė rajon. "Agjencia ėshtė pjesė e pėrpjekjeve tė gjera tė BE-sė pėr tė stabilizuar Ballkanin dhe pėr tė shtruar rrugėn e rajonit pėr anėtarėsim eventual nė Bashkimin Evropian", tha drejtori i AER-it, Richard Zink. "Agjencia ėshtė duke ndihmuar kėto vende perms reformave kyēe nė pėrmirėsimin e funksionimit tė qeverisė dhe nė mbėshtetjen e zhvillimit ekonomik dhe social". Agjencia ėshtė themeluar nė shkurt tė vitit 2000, si krahu kryesor i BE-sė pėr rindėrtimin e Kosovės sė shkatėrruar nga lufta.

EXPRESS / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail