Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Holkeri mori vendim tė zhbllokohet procesi i privatizimit


Prishtinė, 05 mars 2004 -Me rekomandimin qė shefit tė shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut Nikolas Lambsdorf, kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri ka vendosur sot qė procesi i privatizimit tė vazhdojė edhe pa vendimet e bordit tė AKM-sė, me ratifikimin e 11 kontratave tė nėnshkruara mė herėt.

Vendimin e Hollkerit e kanė mbėshteur edhe pėrfaqėsuesit e vendeve tė Kuintit nė Kosovė ka thėnė Lambsdorf. Nikollas Lambsdorf, shef i shtyllės sė katėrt tė UNMIK-t tha: “Sot Pėrfaqėsuesi Special i Sekretarit tė Pėrgjithėshem tė Kombeve tė Bashkuara me rekomandimin tim ka vendosur qė tė vazhdojme mė ēėshtjet me urgjente. Sė pari qė unė t'i ratifikoj dhe t'i shes tė 11 ndėrmarrjet shoqėrore pėr tė cilat kontratat tashmė janė nėnshkruar dhė tė cilat me te vėrtetė kanė qenė duke pritur ratifikimin e bordit. Kjo do tė thotė se do t'i shesim kėto 11 ndėrmarrje menjėherė. Se dyti, nga AKM-ja ėshtė kėrkuar qė tė fillojė me raundin e tretė sa mė shpejt qė tė jetė e mundur. Sė treti, nga AKM-ja ėshtė kėrkuar qė tė paraqesin njė draftpropozim pėr ndryshime tė domosdoshme nė politikat operacionale, nė bazė tė rregullorės sė AKM-se dhe udėzimeve nga Nju Yorku. Nga AKM ja ėshtė kėrkuar qė tė ndėrmarrė vendime urgjente nė mėnyrė qė tė vazhdojė me krijimin e strukturave pėr ndėrmarrjet publike e tė zbatojė rezltatet e revizionit”.

Lidhur me kėto vendime Holkeri e ka informuar Kryeministrin dhe i ka informuar shefat e vendeve tė Kuintit nė Kosovė.

Lambsdorf ka lėnė tė kuptohet se privatizimi do tė vazhdojė edhe pa dy ministrat e qeverisė qė janė nė Bordin e AKM-sė.

ECIKS / Balkanweb

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail