Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rritet shkalla e papunėsisė nė Kosovė


Prishtinė, 13 gusht 2004 - Shkalla e papunėsisė nė Kosovė nga dita nė ditė vjen duke u rritur. Sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenie Sociale nė fund tė muajit qershor tė kėtij viti si punėkėrkues nė Kosovė kanė qenė tė regjistruar rreth 294 mijė persona. Duke kėrkuar punė mė 58 pėr qind dominojnė personat e pakualifikuar, ndėrkaq me kualifikim tė lartė janė 0.8 pėr qind. Nga numri i pėrgjithshėm i tė papunėve 45.6 pėr qind janė femra. Kėshillit konsultativ trepalėsh: Ministria e Punės, Oda Ekonomike dhe Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės kohė mė parė ia dėrguan draftligjin e punės Qeverisė sė Kosovės. Nė kėtė draft-ligj me qėllim tė lirimit tė vendeve tė punės parashihet edhe pensionimi i parakohshėm.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail