Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosovė: ndalohet importi i shpezėve nga Azia


Prishtinė, 27 janar 2004 -Shėrbimi Veterinar i Kosovės ka nxjerrė njė vendim pėrmes tė tė cilit ndalohet importimi i mishit tė shpezėve nga vendet aziatike, pėr shkak tė parqitjes sė gripit tė shpezėve nga pasojat e tė cilit nė Vietnam dhe Tajlandė kanė vdekur 11 veta. Ky shėrbim ka angazhar ekipet e veta nė terren pėr vlerėsimin e gjendjes sė shpezve nė vendin tonė dhe tė rrezikut eventual, qė atyre mund tė jukanoset nga kjo sėmundje vdekjeprurėse.

“Gripi Avijar” ėshtė njė sėmundje kontagioze dhe mjaftė e rrezikshme si pėr shpendėt ashtu edhe pėr njerėzit, ani se deri vonė kjo sėmundje tek njerėzit ka shkaktuar vetem njė grip tė lehtė, ndėrkohė qė tash nga ky virus po shkaktohet njė pneuomoni e rėndė me pasoja vdekjeprurėse, ka theksuar pėr Radio Kosovėn Besfort Gunga, shef i inspekcionit veterinar- kufitar nė shėrbimin veterinar tė Kosovės.

Gunga, duke folur pėr natyrėn e pėrhapjes sė kėsaj sėmundje ka shpjeguar se deri mė tash nuk kemi evidentuar raste tė bartjes sė sėmundjes prej personi nė personin tjetėr, por vetėm prej shpezėve tek njerėzit, mirėpo duhet eliminuar edhe tė gjitha mundėsitė e bartjes sė sėmundjes nga personi nė person.

Ai poashtu ka theksuar se Shėrbimi Veterinar i Kosovės ka reaguar shumė shpejt, fillimisht duke nxjerrur vendimin pėr ndalimin e importit tė produketeve tė shpezėve dhe duhe dėrguar menjėherė edhe ekipet e ekspertėve nė terren, nė menyrė qė tė dihet gjendja e shpezėve nė vendin tonė.

“Shėrbimet veterinare komunale janė urdhėruar qė tė dalin nė terren, ta shikojnė gjendjen, dhe tė na informojnė sė mos vėrehet rastėsisht ndonjė simptom, ani se nuk mendoj se do tė ketė raste tė tilla, por duhet tė sigurohemi pėr ēdo rast. Ekspertėt kanė dalur nė terren dhe janė duke i bėrė testimet e nevojshme nėpėr tregje, nėpėr ferma etj”- ka sqaruar z. Gunga.

Ndėrkaq, lidhur me panikun tashmė tė krijuar tek qytetaret, tė cilėt kanė filluar bojkotimin e produkteve tė shpezėve, Gunga ka theksuar se popullata nuk ka nevojė tė brengoset, mirėpo gjithmonė duhet tė kenė kujdes nėse blejnė gjėra ushqimore nėpėr ato vende tė cilat nuk janė tė destinuara, sepse aty ka rrezik prej kontaminimit, jo prej “Gripit Avijar”, por prej kontaminuesve tjerė, si pluhuri, mbeturinat etj.

“Kisha bėrė apel tek qytetarėt qė tė blejnė produkte vetėm nė vende tė destinuara, ku mėnyra e ruajtjes sė prodhimeve ushqimore ėshtė nė nivel tė lartė” - ka thenė Gunga. Ai poashtu apelon tek tregtarėt qė, nė kėtė rast tė jenė tė kujdesshėm dhe mbi tė gjitha tė mbizotėrojė arsyeja e ndėrgjegjes sepse nė tė kundėrten ata mund tė konfrontohet me ndėshkime tė larta.

ECIKS / RK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail