Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Sigurimet: mė shumė bashkėpunim Shqipėri-Kosovė


Prishtinė, 26 prill 2004 - Tani autoritetet mbikėqyrėse tė sigurimeve nė Shqipėri dhe Kosovė do ta kenė mė tė lehtė sigurimin e informacionit nė lidhje me veprimtarinė e sigurimeve nė dy vendet. Kėto ditė ėshtė nėnshkruar njė memorandum mirėkuptimi midis Komisionit tė Mbikėqyrjes sė Sigurimeve nė Shqipėri (KMS) dhe Autoritetit Bankar dhe Pagesave tė Kosovės (BPK). Kėto palė do tė shkėmbejnė informacion konfidencial midis tyre, ēka do tė ndihmojė nė rritjen e transparencės dhe “luftėn kundėr pastrimit tė parave nė fushėn e sigurimeve”, ashtu si ka deklaruar disa ditė mė parė kryeprokurori i pėrgjithshėm Theodori Sallaku.
Memorandumi ndihmon nė krijimin e procedurave tė lehta pėr organizimin e kontrolleve tė dyanshme pėr kompanitė e sigurimit nė vendin ku kanė selinė qendrore apo degėt e tyre nė vendin tjetėr.

Nė memorandum pėrfshihet shkėmbimi i informacionit nė lidhje me kontrollin e menaxhimit dhe strukturės sė biznesit, kontrollin e pronėsisė (aksionerėve), likuiditetit qė duhet tė mbajnė kompanitė etj. Gjithashtu, nė tė theksohet kooperimi pėr vlerėsimin e rreziqeve tė tregut dhe trajtimin e ankesave tė konsumatorėve (personat qė janė tė siguruar nė kompanitė qė operojnė nė dy vendet).
Nga ana tjetėr, ky memorandum do tė krijojė mundėsinė pėr lehtėsimin e procedurave pėr shtrirjen e kompanive kosovare tė sigurimit nė Shqipėri dhe zgjerimin e mėtejshėm tė atyre shqiptare nė Kosovė.

Gjithashtu, ai do tė nzisė veprimtarinė ndėrkufitare nė sigurime, risigurime dhe ndėrmjetėsimin e kėtyre veprimtarive nė tė dyja vendet, si dhe shkėmbimin e stafit, eksperiencave etj.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail