Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėria e para nė turizėm


Sipas Organizatės Botėrore tė Turizmit, Shqipėria ėshtė vendi i cili pėrfiton mė sė shumti nga turistėt. Sipas njė liste tė publikuar, ky shtet lė pas shumė vende tė zhvilluara, duke pėrfshirė Australinė, Japoninė, Spanjėn e vende tjera.

Tiranė, 2 gusht 2007 – Shqipėria ėshtė vendi i cili fiton 17.500 dollarė pėr ēdo turist tė ardhur nge vende tė ndryshme. Kėtė e ka bėrė publike Organizata Botėrore e Turizmit, e cila ėshtė degė e Kombeve tė Bashkuara. Nė fakt, nė mbi 200 vende dhe territore nė gjithė botėn mund tė duket e pabesueshme qė vende si Moldavia, Libani dhe Bjellorusia fitojnė pėr ēdo turist mė shumė se Ishujt Parajsorė pa taksa. Kjo mund tė jetė pėr shkak se vizitorėt e zakonshėm janė biznesmenė dhe nė vende mė pak mikpritėse, kostoja ėshtė mė e lartė. Njė vend i shtrenjtė kėrkon shpenzime mė tė larta nga vizitorėt.

Po kėshtu janė vendet e gjera me shumė hapėsira pėr tė eksploruar, si Australia dhe India, ku turistėt zakonisht rrinė mė gjatė.

Sipas radhitjes e cila ėshtė publikuar nė gazetėn The Economist, Shqipėria ka arritur t’i tejkalojė 17 vende tjera. Por nė mesin e kėsaj liste, shteti shqiptar ka lėnė pas vende tė zhvilluara si Australinė, Suedinė, Japoninė, ShBA-tė, Kuvajtin, Zelandėn e Re dhe disa vende tjera, tė cilat konsiderohen se pėrfitojnė nga turizmi.

Edhe pse ky vend nga kosovarėt dhe banorėt e vendeve tjera tė rajonit nuk konsiderohet se ia vlen pėr tė shpenzuar para t’i kalojnė pushimet nė tė, turistėt nga vende mė tė largėta nuk mendojnė kėshtu. Fakti se kėta turistė nuk janė edhe aq shumė tė interesuar qė vendi nė tė cilin vendosin tė pushojnė nuk ka rėndėsi, nėse ka arkitekturė apo ekonomi tė zhvilluar, e dėshmon edhe radhitja e cila ėshtė publikuar nga kjo organizatė.

Shqipėria si pėrfituesja mė e madhe nga kėta turistė, pėrcillet nga Moldavia e cila gjendet nė vendin e dytė dhe Libani nė tė tretin. Nė mesin e kėsaj liste gjinden edhe shtete tė cilat nuk njihen se kanė vende turistike, si Bosnja dhe Hercegovina dhe Bjellorusia, kur dihet se kjo e para ka vetėm 12 kilometra qasje nė detin Adriatik, ndėrsa shteti bjellorus nuk ka asnjė metėr nė det.

Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail