Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

AKM nis privatizimin e tokave bujqėsore


Prishtinė, 20 gusht 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka vendosur qė nė kuadėr tė raundit tė tretė, tė privatizojė mė shumė se njė mijė hektarė tokė bujqėsore, qė u pėrkasin tri ish-kooperativave bujqėsore nė Pejė, Ferizaj dhe Shtimje. Kjo ėshtė hera e parė qė nė kėtė proces privatizohet toka bujqėsore.

Nė kuadėr tė procesit tė privatizimit nė kėtė seri, do tė privatizohet “Bujqėsia” nė Zahaq tė Pejės me 591 hektarė tė tokės sė punueshme me kualitet mesatar. “Plantacioni” nė komunėn e Ferizajt me 176 hektarė dhe “Plantacioni” nė komunėn e Shtimjes me 287 hektarė. Kėto tė fundit janė plantacionet e vjetra tė mollėve dhe dardhave me sistem tė ujitjes dhe vendndodhje shumė tė mirė afėr qyteteve tė Ferizajt dhe Shtimjes.

Ofertuesit e rinj, sipas AKM-sė, duhet tė regjistrohen deri mė 8 shtator pranė zyrės sė AKM-sė. Sipas kėtyre tė fundit, agrobiznesmenėt e interesuar mund tė blejnė tė drejtėn pėr shfrytėzim 99-vjeēar tė tokės sė kėtyre fermave tė mėdha me kushte tė favorshme.

Siē thuhet, ofertuesit duhet tė bėjnė njė pagesė tė vetme pėr tė drejtėn e shfrytėzimit tė tokės dhe pastaj toka do tė transferohet te fituesi. Mė pas tė njėjtėn tokė, blerėsi ka tė drejtė t’ia shes dikujt tjetėr, t’ia japė me qira, tė bartė tė drejtėn tek trashėgimtarėt dhe ta pėrdorė atė si peng gjatė marrjes sė huasė pėr investime afariste.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail