Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

"Kosova Airlines" nis punėn mė 7 dhjetor


Prishtinė, 24 Nėntor - Sė shpejti nė shumė vende tė botės do tė ulen avionėt me logon "Kosova Airlines". Ministri i Transporteve dhe postė-telekomunikacioneve Zef Morina njoftoi nė Prishtinė se mė 7 dhjetor do bėhet inagurimi i fluturimeve tė avionėve me kėtė emėr. Njoftimi ėshtė bėrė dje nė Prishtinė nė njė konferencė pėr shtyp nga ana e ministrit kosovar Morina.

Qeveria e Kosovės nė bashkėpunim me UNMIK organizoi disa muaj mė parė njė tender nė tė cilin kėrkohej njė kompani ajrore qė do tė krijonte "Kosova Airlines". Kontrata ėshtė nėnshkruar me fituesin e tenderit qė ėshtė kompania Hamburg International, e cila arriti tė zgjidhet nė mes 5 kompanive tė tjera pjesmarrėse nė tender.

Ministri kosovar Morina nė konferencėn e djeshme pėr shtyp u shpreh se inagurimi i logos do tė bėhet pas shtyrjes disamujore tė zbatimit tė kontratės sė nėnshkruar me kompaninė gjermane tė fluturimeve. Vendosja e kėsaj linje ajrore vjen pas krijimit tė disa strukturave tė veēanta ekonomike nė Kosovė. Njė prej tyre ėshtė edhe kompania e celularėve nė Kosovė, "Vala 900". Ndėrkohė qė qeveria e Kosovės ka kėrkuar rinisjen e procesit tė privatizimeve nė Kosovė nė mėnyrė qė tė kompesohen edhe dėmet e shkaktuara nga kjo vonesė e kėtij procesi. Pas datės 7 dhjetor me nisjen e fluturimeve tė "Kosova Airlines" ka shumė gjasa qė avionėt me kėtė logo tė shfaqen edhe nė Tiranė nė areoportin "Nėnė Tereza".

ECIKS / Gazeta Shqiptare
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail