Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Danezi i dytė nė krye tė UNMIK-ut


Prishtinė, 18 qershor 2004 - Pėrfaqėsuesi i deritanishėm i Bashkimit Evropian nė Maqedoni, diplomati danez Soren Jessen Petersen u zgjodh shef i ri i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė. Zėdhėnėsja e Qeverisė sė Kosovės Mimoza Kusari, vlerėsoi se emėrimi i Petersenit ėshtė njė hap pozitiv, sepse pėr njė periudhė tė shkurtėr ėshtė zgjedhur pasardhėsi i Holkerit. "Institucionet e Kosovės nga administratori i ri presin partneritet mes UNMIK-ut dhe institucioneve tė Kosovės dhe gatishmėri qė tė punojė nė ndryshimin e rolit tė UNMIK-ut, Zėdhėnėsi i UNMIK-ut Kristijan Lindmajer tha se ėshtė shumė herėt qė tė bisedohet pėr ndryshimet strukturale nė UNMIK, tė cilat do t'i bėjė Peterseni. Ai sė pari duhet tė vijė nė Kosovė, ta shikojė vendin edhe tė vlerėsojė se ēfarė i duhet sė pari, respektivisht zyrė dhe pajisje. Nėse bėn ndonjė ndryshim tė madh, kjo do tė varet nga Kėshilli i Sigurimit tė OKB-ve", theksoi Lindmajer. Soren Jesen Petersen ėshtė administratori i pestė civil i Kosovės, qė nga qershori i vitit 1999, qė kur Kosova ėshtė nėn adminsitrimin e OKB-ve. Peterseni u emėrua nga Kėshilli i ministrave tė Bashkimit Evropian si i dėrguar i posaēėm i BE-sė nė Shkup, nė nėntor tė vitit tė kaluar, ndėrsa nė funskion ka hyrė nė shkurt tė vitit 2004. Paraprakisht, Peterseni punoi pėr Komisariatin e Lartė pėr Refugjatė tė OKB-ve (UNHCR) dhe nė Sekretariatin e Organizatės Botėrore. Peterseni, i cili me profesion ėshtė avokat dhe gazetar, nga dhjetori i vitit 1995 deri nė shtator tė vitit 1996 ka punuar nė Misionin e tė dėrguarit special tė UNHCR-sė pėr ish-Jugosllavinė nė Sarajevė. Nga janari i vitit 1998 deri nė dhjetor tė vitit 2001 ishte ndihmės i Komisariatit tė Lartė pėr Refugjatė tė Kombeve tė Bashkuara (UNHCR) nė Gjenevė, ndėrsa nga gushti i vitit 1994 deri nė janar tė vitit 1998 drejtor i Zyrės pėr lidhje tė UNHCR-sė nė Nju-Jork. Nga janari i vitit 2002 deri nė dhjetor tė vitit 2003 ishte kryesues pėr Migrim, pėr strehim politik dhe nisma rajonale pėr refugjatė pranė Paktit tė Stabilitetit, ndėrsa gjithashtu kryesonte edhe me Komitetin aksionar tė cilin e pėrbėjnė vendet e Ballkanit perėndimor, anėtare tė BE-sė dhe organizata tė larta ndėrkombėtare.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail