Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Qeveria pranon kushtet pėr privatizimin


Prishtinė, 24 qershor 2004 - Qeveria e Kosovės i ka hapur dritėn e gjelbėr vazhdimit tė procesit tė privatizimit nė Kosovė. Kjo do tė thotė se Qeveria i ka pranuar tri kėrkesat shtesė tė Nju Jorkut pėr vazhdimin e kėtij procesi. Qeveria ka diskutuar nė njė mbledhje tė saj pėr raportet e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit, AKM, dhe ka vendosur qė tė pėrkrahė vazhdimin e procesit tė privatizimit me shpalljen e raundit tė tretė gjatė muajit qershor.

Qeveria kėrkon qė ēėshtjet teknike pėr politikat operacionale tė shqyrtohen dhe tė pėrpunohen gjatė procesit duke mbajtur tė informuar anėtarėt vendorė tė bordit tė AKM-sė. Qeveria do tė ndjekė ēėshtjen e privatizimit nė vazhdimėsi, dhe kėmbėngul qė procesi tė jetė plotėsisht transparent, me dėshirė qė ky tė jetė edhe fundi i mosmarrėveshjeve dhe njė rifillim i mbarė i njė procesi tepėr tė rėndėsishėm pėr inkurajimin e investimeve dhe pėr njė zhvillim tė qendrueshėm ekonomik.

Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi ka deklaruar se qeveria me kėtė hap tė saj, do tė provojė t'i japė shans zhbllokimit tė procesit tė privatizimit. Qeveria ka kėrkuar qė cėshtjet teknike pėr politikat operacionale tė pėrpunohen nė pėrcjellje tė vazhdueshme tė anėtarėve vendorė tė bordit tė AKM-sė.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail