Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

UNMIK: Muajve qė vijnė fillon pėrcaktimi i statusit pėrfundimtar tė Kosovės


Prishtinė, 16 gusht 2005 - Shefi i Misionit tė Kombeve tė Bashkuara Soren Jessen-Petersen tha tė hėnėn nė Prishtinė se zhvillimet janė nė rrugė tė mbarė qė pėrcaktimi i statusit pėrfundimtar tė Kosovės tė fillojė gjatė muajve tė ardhshėm.

Ai i bėri kėto komente me tė kthyer nga pushimet duke vlerėsuar se zgjidhja e statusit tė Kosovės do tė ndihmonte edhe pėrmbushjen e proceseve tė kthimit tė personave tė zhvendosur por edhe tė vendosjes sė lirisė sė lėvizjes dhe sigurisė pėr komunitetet pakicė.

Ai e cilėsoi si hap shumė tė rėndėsishėm vendimin e qeverisė sė Kosovės pėr ndryshimet nė planin pėr decentralizimin qė sipas tij ėshtė dėshmi e pėrkushtimit tė fuqishėm tė saj. Ndryshimet nė kėtė plan u pasuan nga nėnshkrimi i pesė urdhėresave ekzekutive pėr zbatimin e pilot komunave, nga ana e zėvendėsit tė tij Larry Rossin.

Jessen-Petersen shprehu keqardhjen qė Beogradi zyrtar ka dėshtuar tė shfrytėzojė rastin pėr t’u angazhuar nė kėtė proces.

ECIKS / KosovaLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail