Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Sllovenėt blejnė gjysmėn e aksioneve tė BRK-sė


PRISHTINĖ, 23 MAJ 2007 - Shitblerja e gjysmės sė aksioneve tė Bankės sė Re tė Kosovės (BRK) pėrfundimisht do tė finalizohet tė premten, kur edhe do tė bėhet nėnshkrimi i marrėveshjes ndėrmjet kėsaj banke kosovare dhe blerėsit tė aksioneve Bankės sė re tė Lubjanės.

Kėshtu ka konfirmuar pėr “Kohėn Ditore”, drejtori i pėrgjithshėm i BRK-sė, Albert Lumezi, i cili ka pranuar se tė mėrkurėn ka qėndruar nė Prishtinė njė grup pėrfaqėsuesish tė Bankės sė Re tė Lubjanės me qėllim tė arritjes sė disa marrėveshjeve paraprake lidhur me shitblerjen e aksioneve tė BRK-sė.

“Sot do tė bėhen vetėm disa paramarrėveshje interne, ndėrsa nėnshkrimi final i marrėveshjes do tė bėhet tė premten nė Lubjanė”, ka thėnė shkurt Albert Lumezi, drejtor i pėrgjithshėm i BRK-sė. Banka e Re e Lubjanės do tė blejė hiē mė pak se 51 pėr qind tė aksioneve tė BRK-sė, nė vlerė prej 21 milionė eurosh. Bisedimet pėr shitblerjen e kėtyre aksioneve kanė filluar para mė shumė se njė muaji, kur Lumezi pati deklaruar se “ėshtė e vėrtetė se kemi filluar negociatat me BRL-nė pėr shitjen e njė pjese tė aksioneve, mirėpo ky ėshtė njė proces afatgjatė dhe ende nuk kemi arritur marrėveshje pėr pėrqindjen e aksioneve se sa do tė shiten”.

Interesimi slloven pėr tė dominuar nė tregun bankar nė Kosovė, ka dalė nė sipėrfaqe, qysh nė kohėn kur BRL-ja ka blerė edhe aksionet e bankės tjetėr kosovare “Kasabank”. BRL-ja ka blerė 50.14 pėr qind tė aksioneve tė “Kasabankės”, dhe ajo madje ėshtė bėrė pikėrisht nė kohėn kur nė kėtė bankė pati ndėrhyrė policia dhe patėn filluar hetimet pėr shpėlarje parash lidhur me Fondin Haradinaj. Deri tani sllovenėt nė KSB nėpėrmjet “Faktor Bankės”, kanė zotėruar 26 pėr qind tė aksioneve dhe me nėnshkrimin e kėsaj marrėveshjeje pronėsia sllovene nė kėtė bankė ka arritur nė 76.1 pėr qind.

Madje, zyrtarė tė KSB-sė, kanė theksuar se shitja e mė tepėr se gjysmės sė aksioneve ėshtė nė tė mirė tė zhvillimit ekonomik tė vendit. Sipas tyre, Sllovenia radhitet e para sa u pėrket investimeve tė huaja nė Kosovė, e cila pėr kėtė vit bashkė me licencėn pėr telefoni dhe investimin e fundit nė bankėn tonė llogarit rreth 200 milion euro investime.

Zėvendėsguvernatori i Bankės Qendrore tė Sllovenisė, Savo Vuēiē, blerja e kėtyre aksioneve do tė thotė njė detyrė mė tepėr e BQS-sė, e cila sė bashku me Autoritetin Qendror Bankar tė Kosovės do tė kontrollojnė aktivitetin e KSB-sė. Ai ka thėnė se para dy vitesh kanė nėnshkruar njė memorandum bashkėpunimi me ABQK-nė, tė cilin bashkėpunim do ta forcojnė edhe mė tutje me shtimin e kapitalit slloven nė Kosovė, gjė e cila tashmė po bėhet realitet.

Marrė nga Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail