Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Vazhdon greva e punėtorėve tė arsimit


Prishtinė, 19 tetor 2005 - Ka hyrė sot nė ditėn e 17-tė greva e mėsimdhėnėsve tė arsimit, tė cilėt kėrkojnė nivelimin e pagave. Zyrtarė tė Sindikatės sė Bashkuar tė Arsimit dhe Shkencės, thanė sot nė njė konferencė pėr shtyp se greva po respektohet edhe mė tutje nga shumica e institucioneve arsimore dhe se ajo nuk do tė ndalet deri nė realizimin e plotė tė kėrkesave tė punėtorėve tė arsimit.

Kryetari i Sindikatės sė Bashkuar tė Arsimit Shkencės dhe Kulturės Ali Shabanaj tha se mbrėmė ėshtė mbajtur edhe njė takim ndėrmjet ministrit tė Arsimit Agim Veliu dhe pėrfaqėsuesve tė SBASHK-ut por as nga ai takim nuk ėshtė gjetur njė zgjidhje pėr ndaljen e grevės.

Kreu i sindikatės sė arsimit tha se qeveria duhet tė njoftojė qytetarėt se ku kanė mbetur 7 milion euro tė premtuara pėr nivelimin e pagave.

Kryetari i SBASHK-ut Ali Shabanaj tha se edhe sot greva e mėsimdhėnėsve vazhdon tė mbahet nė mbi 90 pėr qind tė institucioneve arsimore. Telegrame mbėshtetjeje pėr mėsimdhėnėsit kosovarė sot kanė dėrguar sindikata e SHPK-sė, pastaj sindikata e arsimit e Holandės ajo e Maqedonisė dhe Shqipėrisė.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail