Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosova do t'i promovojė investimet nė Vjenė


Forumi Ekonomik i Vjenės ka aprovuar kėrkesėn dhe insistimin e ECIKS-sė qė nė takimin e ardhshėm nė nėntor 2006 nė Vjenė, tė ftohet edhe Kosova

Prishtinė, 20 shtator 2006 - Forumi Ekonomik i Vjenės (VEF) ka aprovuar kėrkesėn e Nismės Kosovare pėr Kosovėn (ECIKS) qė Kosova tė pėrfaqėsohet nė kėtė forum, i cili mbahet mė 6-7 nėntor nė Vjenė.

Gjatė dy ditėve sa zgjat forumi, do tė bisedohet nė katėr panele pėr investimet e huaja nė rajon, pėr energjetikėn, bankat dhe sigurimet dhe telekomunikacionin. Do tė marrin pjese eksperte te ekonomisė, energjetikės, telekomunikacionit etj. Po ashtu pėrfaqėsues tė institucioneve ndėrkombėtare, qeverive dhe ndėrmarrjeve tė ndryshme evropiane. "Anėtarė tė kėtij forumi janė 12 shtete nga rajoni i Evropės Juglindore dhe Qendrore: Austria, Shqipėria, Bosnja dhe Hercegovina, Bullgaria, Kroacia, Maqedonia, Moldavia, Rumania, Serbia, Mali i Zi, Sllovenia dhe Turqia", ka bėrė tė ditur Kujtim Dobruna, kryetar i ECIKS. Gjithashtu, anėtarė tė forumit janė edhe mė shumė se 100 kompani tė fuqishme nga vendet e ndryshme tė interesuara pėr investime dhe bashkėpunim nė rajon.

Ky forum mbahet dy herė nė vit, takim i parė vjetor organizohet nė Vjenė, ndėrsa i dyti nė njėrin nga shtetet anėtare.

Qellim kryesor ėshtė identifikimi i nevojave pėr investime tė huaja nė shtetet anėtare dhe stimulimi i kėtyre investimeve. Pėr shkak tė rėndėsisė sė madhe tė forumit dhe prezencės sė kompanive tė fuqishme dhe seriozisht tė interesuara pėr investime nė rajonin e Ballkanit, shtetet anėtare pėrfaqėsohen nė forum nė nivel ministrash apo kryeministrash, pėrfshirė edhe kompanitė e interesuara nga secili shtet.

Deri mė tani Kosova nuk ka qenė asnjėherė e ftuar nė kėtė forum. Kohė mė parė, Nisma Ekonomike pėr Kosovėn - ECIKS, nė kuadėr tė aktiviteteve pėr promovimin e ekonomisė kosovare jashtė vendit dhe stimulimit tė investimeve tė huaja ka krijuar raporte partneriteti me VEF. Ky forum ka aprovuar kėrkesėn dhe insistimin e ECIKS qė nė takimin e ardhshėm nė nėntor 2006 nė Vjenė, mė nė fund tė ftohet edhe Kosova. ECIKS-ja ka marrė pėrsipėr tė bėjė koordinimin me Qeverinė e Kosovės pėr tė definuar se kush nga Qeveria do ta pėrfaqėsojė vendin nė forum. Pėrpos kėsaj, ECIKS nė bashkėpunim me Agjencinė Kosovare pėr Promovim tė Investimeve do tė identifikojė kompanitė kosovare tė interesuara dhe qė i plotėsojnė kriteret pėr tė marrė pjesė nė forum.

Forumi i nėntorit nė Vjenė ėshtė njė rast i ri pėr tė pėrfaqėsuar Kosovėn dhe mundėsitė e saj nė tėrheqjen e investimeve tė huaja. Po ashtu, pėrfaqėsuesit e Qeverisė sė Kosovės do tė mund tė krahasojnė ofertat e vendeve tė tjera tė rajonit pėr promovimin e investimeve. Pėr kompanitė kosovare qė do tė marrin pjesė nė forum, ėshtė njė rast i jashtėzakonshėm pėr tė krijuar kontakte tė reja, pėr tu kyēur nė rrjedhat ekonomike nė rajon dhe pėr tė pėrfituar nga to.

Pjesėmarrja e Kosovės nė forum ėshtė shumė e rėndėsishme edhe pėr
faktin se i paraprinė fillimit tė projektit pėr promovimin e investimeve nė Kosovė nga regjioni gjermanofolės, projekt ky qė pritet tė fillojė nė nėntor nė Vjenė dhe tė implementohet nga ECIKS nė bashkėpunim me Qeverinė e Kosovės dhe me financim nga Qeveria e Austrisė.

Duke u koordinuar me Qeverinė e Kosovės dhe kompanitė kosovare, ECIKS synon t’u ofrojė atyre kontakte direkte me ndėrmarrje serioze nga Evropa dhe bota, po ashtu qasje nė panelet e forumit. Gjatė kėtij forumi kompanitė kosovare do tė jenė nė gjendje tė identifikojnė partnerė tė mjaftueshėm potencial pėr investime dhe bashkėpunim.


Marrė nga Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail