Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Filluan punimet nė rrugėn e re qė lidh Kosovėn me Maqedoninė


Gjilan, 6 korrik 2006 - Nė fshatin malor tė Karadakut, Shurdhan tė Zhegrės, dje solemnisht u bė pėrurimi i fillimit tė punimeve tė rrugės rajonale Shurdhan Stanēiq.

Ministri i Transportit dhe Postė Telekomunikacionit tė Kosovės, Qemajl Ahmeti, bashkė me Presidentin e Kosovės Fatmir Sejdiu, zėvendėskryeministrin Lutfi Haziri, ministrin e brendshėm Fatmir Rexhepi, kryetarin e komunės sė Gjilanit Xhemaili Hyseni, me delegatė e autoritete tjera komunale e vendore dhe me popullatėn e kėsaj ane, pėruruan dhe prenė shiritin e fillimit tė punimeve tė rrugės rajonale Shurdhan Stanēiq, faza e parė, nė njė gjatėsie prej 7 km.

Kjo rrugė ėshtė e njė rėndėsie tė veēantė, sepse lidh Kosovėn me Maqedoninė, e nėpėrmjet saj me korridoret ndėrkombėtare. Me kėtė rast ministri Ahmeti theksoi se kjo pjesė e rrugės qė u inaugurua ėshtė pjesa e dytė ose pjesa pėrfundimtare e kėsaj rrugė nė kėtė rajon Shurdhan Stanēiq, me gjatėsi prej 6.9 km dhe do tė kryhet brenda 45 ditėssh. Ndėrsa pjesa tjetėr (ėshtė fjala pėr asfaltimin e kėsaj pjese tė rrugės) do tė mbetet kohė sa pėr t'u pėrfunduar deri nė fund tė kėtij viti, tha Ahmeti.

Kjo rrugė do tė lidhė Kosovėn me Maqedoninė, si rrugė e dytė por nė veēanti qė lidh Gjilanin me Kumanovėn dhe Shkupin. "Do tė ndėrtojmė rrugė, do tė ndėrtojmė objekte dhe infrastrukturė, bashkė me tė njė jetė mė tė mirė e mė tė bukur pėr gjithė qytetarėt e Kosovės, janė kėto tė premtime tė shumta qė mė parė tonat dhe se kjo ėshtė edhe njė amanet i atyre qė kanė dhėnė jetėn pėr kėtė Kosovė ashti siē ishte edhe ish presidenti i Rugova", tha nė Presidenti Fatmir Sejdiu nė pėrurimin e kėsaj rruge. Kjo rrugė e kėsaj ane, tha ai, e ka edhe kuptimin e vet tė rėndėsishėm tė simbolikės sė fuqishme tė lidhjes sė njė bote tė jetės shqiptare tė them edhe tė kėsaj pjese si nė Kosovė gjithashtu edhe nė Maqedoni, si dhe tė lidhjes sė fuqishme nė mes Kosovės dhe Maqedonisė.

Kėtė projekt e realizon nė tėrėsi Ministria e Transportit dhe Postė Telekomunikacionit, e cila do tė investojė 613.941,67 euro, kurse punimet i zhvillon kompania "Burimi" nga Kaēaniku.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail