Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Banka Botėrore jep 4 milionė dollarė pėr CDF-nė


Prishtinė, 20 dhjetor 2003 - Nikolas Lambsdorf, shefi i Shtyllės sė katėr tė UNMIK-ut dhe z. Boubacar, Pėrfaqėsuesi i Bankės Botėrore nė Kosovė, nėnshkruan pardje, me 18 dhjetor 2003, njė marrėveshje granti ndėrmjet Bankės Botėrore dhe UNMIK-ut, pėr financimin e Projektit tė dytė pėr Fondin e Zhvillimit tė Bashkėsive. Donacioni nė shumė prej 4 milion dollaresh do tė lejojė Fondin pėr Zhvillimin e Bashkėsive (CDF) qė tė vazhdojė programin e vet tepėr tė suksesshėm tė kryer sipas projektit tė parė tė CDF-sė qė u bashkėfinancua nga Banka Botėrore ( 6 milion dollarė), Holanda (6 milion dollarė) dhe Zvicra ( 1,2 milion dollarė).Ky projekt ka pėr qėllim pėrmirėsimin e cilėsisė dhe dobishmėrisė sė infrastrukturės sė bashkėsive dhe shėrbimeve nė bashkėsitė e varfėra dhe tė godituar nga konflikti, si dhe tė promovojė ndėrtimin e kapaciteteve industriale nė nivel vendor. Duke u mbėshtetur nė mėsimet e mėsuara nga realizimi i projektit tė parė, projekti CDF II do tė pėrdor njė strategji tė pėrmirėsuar mė shėnjestėr nė varfėri dhe njė mekanizėm ndarjeje rajonale me qėllim tė qasjes nė grupet mė tė goditura, duke pėrfshirė bashkėsitė e pakicave.

ECIKS / RTKLIVE
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail