Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Cigaret e para me etiketa futen nė tregun e Kosovės


PRISHTINĖ, 31 TETOR 2003 - Kėtė javė cigaret e para me banderolla (etiketa) kanė hyrė nė tregun e Kosovės. Kompania e parė qė e pėrfundoi prodhimin me banderolla nė pako ishte Kombinati Tutunski nė Shkup, dhe produkti i tyre me banderolla arriti nė Kosovė tė martėn mė 28 tetor.

Do tė nevojiten disa ditė qė kėto prodhime tė arrijnė nė shitore. Sasi tjera me banderolla nga prodhues tė tjerė do tė fillojnė tė depėrtojnė nė ditėt e ardhshme. “Ky importim i parė shėnon njė moment vėrtėtė tė rėndėsishėm nė rregullimin e tregtisė me cigare jo vetėm nė Kosovė por edhe nė rajon”, thotė John Robertson, Drejtor i pėrforcimit nė Shėrbimin Doganor tė UNMIK-ut, i cili e ka udhėhequr projektin e banderollave qė nga fillimi.

Faza e paraqitjes pėr importim ėshtė prej tani deri mė 30 nėntor. Nga 1 dhjetori tė gjitha cigaret qė hyjnė nė Kosovė duhet ta kenė banderollėn.

Faza tjetėr ėshtė nė mes tė 30 nėntorit 2003 dhe 15 janarit 2004, gjatė sė cilės kohė cigaret me banderolla dhe pa banderolla do tė shihen sė bashku nė raftet e shitoreve.

Pas 15 janarit shitja e cigareve pa banderolla do tė jetė e paligjshme.

Etiketa ka shumė veēori tė sigurimit dhe ėshtė jashtėzakonisht vėshtirė tė falsifikohet. Meqenėse ēdo banderollė do ta ketė numrin unik, Doganat e UNMIK-ut do tė munden tė zbulojnė ēdo cigare me banderollė tė Kosovės tė gjetur tjetėrkund nė rajon, dhe do tė merr masa kundėr ēdonjėrit qė kyēet nė kontrabandė me to.

Projekti ėshtė mbėshtetur nga konferenca e mbajtur nė Prishtinė nė muajin maj tė vitit 2002.


ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail