Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

OEK kundėrshton ritenderimin e 5 ndėrmarrjeve shoqėrore


Prishtinė, 26 dhjetor 2003 - Ritenderimi i pesė ndėrmarrjeve shoqėrore tė raundit tė dytė tė privatizimit ėshtė konsideruar i papranueshėm nga Oda Ekonomike e Kosovės dhe nė kundėrshtim me rregulloret e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM). Bordi drejtues i AKM-sė mė 16 dhjetor anuloi fituesit e tenderave tė New Co (kompanive tė reja tė privatizuara) pėr: “Hotel Metohia”, “Mlladost”, “Kosova Construction”, “Farmakos” dhe “Silkapor”. AKM-ja ka vendosur qė tė ritenderohen kėto ndėrmarrje nė raundin e tretė tė privatizimit.

“Sipas rregullave dhe politikave operacionale tė AKM-sė, nėse fituesi i parė tėrhiqet nga tenderi, atėherė fitues konsiderohet ofertuesi i dytė,” tha Ismail Kastrati, kryetar i OEK-ut.

Sipas tij, OEK-u duke i mbrojtur interesat e komunitetit tė biznesit kosovar, konsideron se me kėtė vendim, janė shkelur tė drejtat themelore tė fituesve tė tenderėve dhe iu janė shkaktuar dėme tė konsiderueshme materiale. OEK-u kėmbėngul qė bordi i AKM-sė t’i zbatojė vendimet e marra mė parė dhe tė mos bėjė ritenderimin e kėtyre ndėrmarrjeve nė dėm tė fituesve tė mėparshėm, si dhe t’i aplikojė nė mėnyrė tė rregullt dispozitat nė politikat operacionale dhe rregulloret e tjera pėrcjellėse tė procesit tė privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore. Kreu i OEK-ut, Ismail Kastrati ka vlerėsuar se ritenderimi i ndėrmarrjeve ka shkaktuar dėme materiale te fituesit e tenderave, pasi atyre u janė krijuar probleme me partnerėt e tyre (sipėrmarrės dhe banka). Sipas rregullores sė AKM-sė, nė rast se fituesi i tenderit tė kompanisė tėhiqet, atėherė automatikisht tenderi kalon te fituesi i dytė, pėrveē nė rastet kur kemi mė pak se tre fitues, dhe pėr rrjedhojė kėrkohet pėlqimi i bordit. Arsyetimi i bordit tė AKM-sė pėr ritenderimin e kėtyre ndėrmarrjeve ka qenė dyshimi se fituesit e tenderave janė marrė vesh pėr uljen e ēmimit tė ndėrmarrjes.

UNMIK-u ka paralajmėruar se para Vitit tė Ri do tė shpallet raundi i tretė i privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore, mirėpo duke llogaritur kohėn e shkurtėr deri nė Vitin e Ri, ka pak gjasa qė kjo tė ndodhė.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail