Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Intensifikohet tregtia e lirė Shqipėri-Kosovė


PRISHTINĖ, 17 JANAR 2004 - Kėmbimet tregtare ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė janė intensifikuar si rezultat i marrėveshjes sė tregtisė sė lirė dhe po reflektohen edhe me furnizimin mė tė mirė tė tregut me mallra dhe ulje tė ēmimeve. Ky ka qenė pėrfundimi i specialistėve tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė.

Mujė Gjonbalaj, kėshilltar nė Ministrinė e Tregtisė, u shpreh pėr "Biznesin" se "ka njė rritje tė dukshme tė tregtisė sė lirė me Shqipėrinė muajt e fundit, ndonėse nė kėmbimet tregtare ndėrmjet dy vendeve po dominojnė pemėt, perimet dhe produktet bujqėsore". Pėr tė informuar sa mė mirė komunitetin e biznesit nė Shqipėri dhe Kosovė nė lidhje me marrėveshjen e tregtisė sė lirė, Oda Ekonomike e Kosovės(OEK) dhe Dhoma e Tregtisė sė Shqipėrisė do tė organizojnė mė 26 janar, nė Prishtinė, njė takim me biznesmenėt e dy vendeve, tha Gjonbalaj. Organizimi i kėtij kėshillimi do tė bėhet pėr tė hequr disa dilema rreth interpretimit tė disa elementeve tė marrėveshjes.

Sipas zyrtarėve, produktet qė po importohen nga Shqipėria nė Kosovė janė kryesisht produkte bujqėsore, tė tekstilit, metalike e ndėrtimore.

Marrėveshja e tregtisė sė lirė ndėrmjet Shqipėrisė dhe Kosovės ka filluar tė zbatohet qė nga 1 tetori i vitit tė kaluar. Me anė tė saj 50 pėr qind e mallrave qė tregtohen ndėrmjet dy vendeve nuk do tė ngarkohen me taksė doganore.

Kjo marrėveshje parasheh liberalizim tė menjėhershėm tė 50 pėr qind tė mallrave tė tregtuara ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė. Nė gjashtė vitet e ardhshme 90 pėr qind e tregut do tė liberalizohet hap pas hapi. Vetėm disa mallra industriale dhe disa mallra bujqėsore do tė ngelin tė pambrojtura.

ECIKS / BIZNESI
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail