Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Pritet rritja e ēmimit tė apartamenteve pėr 20 %


Komiteti i Urbanizmit tė Kosovės miratoi vendimin qė pagesa pėr taksat komunale tė rriten me 8 euro pėr metėr katror nė 100 euro pėr metėr katror pėr apartamentet, dhe 150 euro pėr lokale afariste dhe objekte mė tė larta se tre kate. Kjo pritet tė sjellė rritjen e ēmimit tė apartamenteve me 20 pėr qind

Prishtinė, 30 shtator 2005 - Njė vendim i Komitetit tė Urbanizmit tė Prishtinės, qė pritet tė miratohet nė Kuvendin Komunal tė Prishtinės, mund ta rrisė ēmimin e banesave me, tė paktėn, 20 pėr qind. Bėhet fjalė pėr rritjen e pagesės pėr taksėn komunale qė duhet tė paguajnė ndėrtuesit e objekteve pėr tė ndėrtuar dhe legalizuar objektin e tyre, tė cilin Komiteti pėr Urbanizėm ka vendosur ta rrisė nga 3,5 euro pėr metėr kub, qė ėshtė aktualisht, nė 32,5 euro pėr metėr kub. Shprehur me metėr katror, taksa komunale qė duhet tė paguajė njė ndėrtues do tė rritet me 8 euro pėr metėr katror nė 100 euro, apo edhe mė lartė pėr ndėrtimet shumėkatėshe.

Pėr apartamente banimi taksa do tė jetė 100 euro pėr metėr katror, ndėrsa pėr ato afariste 150 euro. Gjithashtu, 150 euro do tė paguhet edhe pėr objekte mė tė larta se tre kate. “Kėto ēmime janė miratuar nė Komitetin e Urbanizimit dhe pritet qė sot ato tė dalin edhe nė Komitetin e Politikave. Kjo rritje e madhe e ēmimeve do tė ndikojė drejtpėrdrejt nė ēmimet e banesave,” tha Nebih Zariqi, anėtar i Komitetit tė Politikave, njėkohėsisht edhe ndėrtues. Ky vendim ėshtė absurd edhe pėr pronarin e kompanisė ndėrtuese Dardania, Dardan Novosella. Sipas tij, kjo bie ndesh me premtimet e komunės sė Prishtinės, e cila u ka premtuar qytetarėve dhėnien e lejeve sė ndėrtimit, si dhe uljen e ēmimeve. “Nėse ngrihen ēmimet e banesave, do tė ndodhė pėr shkak tė rritjes sė taksės komunale, qė pritet tė pėsojė njė rritje prej mė shumė se 20 pėr qind. Mund tė them qė edhe aktualisht ēmimi i apartamenteve ėshtė i shtrenjtė, dhe kjo ndodh pėr njė sėrė shkaqesh, si mungesa e lejeve, toka e shtrenjtė etj.,” tha Novosella, duke shtuar se nė kėtė rast, veē biznesit tė ndėrtimit, tė parėt qė do tė dėmtohen janė konsumatorėt.

Kundėrshtime pėr rritjen e shumėfishtė tė kėtyre ēmimeve kanė ardhur edhe nga vetė anėtarėt e Komitetit tė Urbanizmit, por me shumicė votash ajo ėshtė miratuar. Haki Sheholli, anėtar i komitetit tė Urbanizimit, pohoi se vendimi pėr rritjen e taksės komunale nuk ėshtė pėrpunuar fare, dhe nuk ka ndonjė studim tė mirėfilltė, por vetėm sa janė paraqitur shifrat. “Ēmimet aktualisht janė tė larta dhe sillen nga 1 mijė deri nė 1 500 euro pėr metėr katror. Rritja e pagesės pėr taksėn komunale me 8 euro do t’i rrisė edhe mė shumė kėto ēmime,” pohoi ai.

Ndryshe nga kėto kundėrshtime, Lulzim Nixha, shef i Urbanizmit nė Prishtinė, i cili mė parė i kishte propozuar ēmimet qė janė aktualisht nė fuqi, ka deklaruar se ēmimi i banesave nuk mund tė rritet me 20 pėr qind, por me vetėm 10 deri nė 12 pėr qind. “Nuk ėshtė e vėrtetė se do tė rriten me 20 pėr qind,” tha Nixha. Sipas tij, ndėrtimet duhet tė kenė njė farė sigurie, ndėrkohė qė duhet tė investohet edhe nė ambientet pėrreth tyre. “Ne kemi bėrė njė studim pėr rritjen e kėtyre ēmimeve, megjithėse ende nuk ėshtė zyrtarizuar. Nė pagesėn e taksės komunale me ēmimet e reja pritet tė pėrfshihen edhe ndėrtimet pa leje, qė janė kryer deri mė tani. Sipas Nixhės, kėta tė fundit do tė paguajnė dyfish me tepėr. Ēmimet e banesave nė Prishtinė vlerėsohen si shumė tė larta pėr standardin e popullsisė, tė cilat sillen nga 700 deri nė 1.500 euro pėr metėr katror.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail