Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Stagnimi ekonomik - burim destabiliteti dhe pengesė zhvillimi


Prishtinė, 2 maj 2006 – Me gjithė kapitalin njerėzor dhe pasuritė e shumta natyrore, Kosova ka pėrjetuar gjatė viteve tė fundit disa prej ritmeve mė tė ulėta tė rritjes ekonomike nė rajon. Doktori i Shkencave Ekonomike Muhamet Mustafa thekson se pėrparėsia kryesore ėshtė tė krijohen kushtet e pėrshtatshme pėr zhvillimin e biznesit tė vogėl dhe tė mesėm dhe tėrheqja e investimeve tė huaja pėr ndėrtimin e infrastrukturės moderne. Nė njė diskutim tė organizuar nė Uashington nga Qendra pėr Biznesin Ndėrkombėtar, zoti Mustafa foli edhe pėr pėrparėsitė kryesore ekonomike nė diskutimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

Dr. Mustafa thekson se pas njė periudhe 3 vjeēare zhvillimi, Kosova ėshtė tani nė njė stagnim ekonomik. Kosova, shpjegon ai po pėrjeton shokun qė kalon ēdo vend kur ndėrpritet apo kufizohet ndihma ekonomike ndėrkombėtare. Kjo gjendje ėshtė gjithashtu rezultat i periudhės sė de-industrializimit dhe de-investimit qė filloi nė Kosovė qė nė fund tė viteve ’80. "Sfida kryesore ekonomike ėshtė tė gjenerohet njė rritje ekonomike, e cila mungon viteve tė fundit".

Zhvillimi ekonomik, thekson zoti Mustafa, ėshtė penguar nga njė numėr faktorėsh, shumė prej tė cilave e kanė burimin nė statusin e papėrcaktuar dhe nė punėn e dobėt qeverisėse tė UNMIK-ut: "Sė pari konsiderojmė si pengesė kryesore pėr biznesin nė Kosovė qeverisjen e dobėt, qė pasqyrohet nė problemet e shtetit ligjor, konkurrencėn e padrejtė dhe njė nivel tė lartė korrupsioni. Njė tjetėr sfidė ėshtė tėrheqja e investimeve tė fuqishme qė janė tė domosdoshme pėr njė vend qė duhet tė krijojė vende tė reja pune."

Sektori i biznesit tė vogėl dhe tė mesėm, argumenton ekonomisti, ėshtė lokomotiva e rritjes ekonomike nė Kosovė dhe ka siguruar ēdo rritje ekonomike tė deritanishme. Pėr kėtė arsye, ai veēon si pėrparėsi kryesore krijimin e kushteve pėr funksionimin e lirė tė kėtij sektori. Njė tjetėr objektiv, thekson Dr. Mustafa, ėshtė arsimimi dhe kualifikimi i 63 pėr qind tė popullsisė qė ėshtė nėn moshėn 30 vjeē, si dhe ndėrtimi dhe modernizimi i infrastrukturės publike, gjė qė nuk mund tė realizohet, thekson ai pa njė zgjidhje tė statusit pėrfundimtar: "Me zgjidhjen e statusit ėshtė e rėndėsishme tė vendosen marrėdhėnie tė plota me institucionet financiare, tė cilat janė tė nevojshme pėr ndėrtimin e infrastrukturės publike."

Nė procesin pėrgatitor pėr negociatat e statusit pėrfundimtar, kanė dalė nė pah njė numėr divergjencash ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės lidhur me pronėn publike dhe procesin e privatizimit tė pasurive. Borxhi i Kosovės, i cili nė vitet ’80 llogaritej nė rreth 900 milion dollarė, ėshtė njė tregues i frymės politike qė ka ndėrhyrė edhe nė ēėshtjet ekonomike: "Meqė ne mendojmė se pronėsia e kapitalit i takon Kosovės, mendojmė se edhe pronėsia mbi borxhet i takon Kosovės. Serbia ka paguar njė pjesė tė vogėl tė kėtij borxhi dhe po pėrpiqen ta shfrytėzojė kėtė fakt si argument pėr pretendimet qė ka paraqitur ndaj kapitalit dhe pronave."

Pala shqiptare, thotė zoti Mustafa, u pėrmbahet parimeve qė janė ndjekur edhe nė marrėveshjet e republikave tė tjera ish-Jugosllave, nė diskutimet mbi pronėsinė. Ka ardhur koha, thekson eksperti i ekonomisė, qė Kosova tė dalė nga tutela ndėrkombėtare e cila, nė vend tė krijimit tė sinergjisė, ka krijuar konflikte.

Zoti Mustafa kryeson aktualisht njė grup prej 30 ekspertėsh tė cilėt po zhvillojnė studimet pėrkatėse dhe po pėrgatisim njė numėr raportesh ekonomike qė do tė paraqiten nė procesin e negociatave pėr statusin pėrfundimtar.

Voice of America
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail