Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shqipėria ndanė edhe 33 mil. USD pėr rrugėn Durrės-Kukės


Tiranė, 14 dhjetor 2006 - Kur kanė mbetur edhe 20 ditė nga fundit i vitit qeveria shqiptare ka vendosur qė nė fondin e vitit 2006 tė ndajė edhe 33 milionė dollarė pėr autostradėn Durrės- Kukės. Kjo shumė ėshtė ndarė nga fondi prej 55 milionė dollarėsh, tė cilėn qeveria shqiptare e ka paraqitur si shumė tė kursyer nga ky vit. Pjesa tjetėr e mjeteve do t'i ndahet Korporatės Energjetike Shqipttare (KESH) pėr zbutjen e krizės energjetike dhe Ministrisė sė Punėve Publike. "Ndryshimet pėr buxhetin e shtetit pėr vitin 2006, do tė bėhen me akte-normative," thuhet nė shkresėn e qeverisė. Kėtė plan qeveria ia ka parashtruar edhe Kuvendit tė Shqipėrisė.

Kjo ėshtė kundėrshtuar nga deputetėt socialistė tė Komisionit pėr Ekonominė dhe Financat, tė cilėt kanė hedhur dyshime mbi kursimin e shumės 55 milion dollarė, pėrdorimin e saj dhe mėnyrėn me tė cilėn qeveria po kėrkon pėrdorimin e saj. Sipas tyre pėr aksin rrugor tė autostradės Durrės- Kukės, Rrėshen- Kalimash vazhdojnė tė jepen fonde pa pasur ende njė projekt-zbatimi dhe kjo ėshtė njė shkelje e hapur. Socialistėt nuk kanė kundėrshtuar rėndėsinė e kėtij aksi rrugor, por kanė konstatuar se nuk ka transparencė nė lidhje me dhėnien e fondeve. "Janė dhėnė 50 milion dollarė dhe ju do tė jepni pėrsėri 30 milion dollarė.

Nuk e kuptoj, si mund tė jepni fonde kaq tė mėdha nė kėtė mėnyrė? Kėrkoj qė kontrata me "Bechtel" tė bėhet publike",- tha deputeti Erjon Braēe.

Express / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail