Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

AKM: Shitja e ndėrmarrjeve ėshtė kryer me rregull

PRISHTINĖ – Pas reagimeve tė disa ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė dhe posaēėrisht tė Bashkėsisė sė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės lidhur me privatizim e ndėrmarrjeve tė para kosovare, pėrfaqėsuesit e AKM-sė dhe tė USAID-it kanė pėrkrahur procesin e privatizimit dhe kanė pohuar edhe njė herė se ndėrmarrjet janė shitur aq sa ėshtė vlera e tyre reale nė treg.

Lideri i USAID-it, Dale Pfeiffer, ėshtė shprehur pėr “Koha Ditore” se dyshimet e shfaqura pėr manipulimet e mundshme gjatė tenderimit janė tė pabaza, ngase gjithēka ka shkuar sipas rregullave tė shkruara. Pfeiffer ka ftuar kosovarėt qė me veprimet e tyre tė mbėshtesin AKM-nė nė procesin e privatizimit.

Zėvendėsmenaxheri i AKM-sė, Ahmet Shala, ka deklaruar pėr tė njėjtėn gazetė se kundėrshtimi i procesit tė privatizimit ėshtė edhe kundėrshtim i pavarėsisė sė saj. Nė njė intervistė tė botuar nė numrin e djeshėm, Shala ka mbrojtur shitjen e ndėrmarrjeve tė para me arsyetimin se nė ekonominė e tregut vlerat caktohen nga ligjet e natyrshme e jo nga ministritė apo zyrat politike, siē ishte rasti nė sistemin komunist. Shala ėshtė mjaft i sigurt se procesi i privatizimit nuk do tė dėshtojė, ngase Kosova me Institucionet e saj dhe forcat vendimmarrėse ėshtė nė gjendje tė ēojė kėtė proces pėrpara drejt suksesit tė plotė.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail