Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosmocell do tė menaxhohet nga kosovarėt


PRISHTINĖ, 15 shkurt 2007- Brenda katėr muajve qytetarėt e Kosovės do tė kenė nė dorė numrat e rinj tė operatorit tė dytė tė telefonisė mobile, ka deklaruar drejtori i kompanisė “Kujtesa”, Arbėr Arifi, kompania e tė cilit ėshtė njė nga partnerėt kryesorė tė konsorciumit “Kosmocell”, fitues tė tenderit pėr operator tė dytė tė telefonisė mobile nė Kosovė.

Arifi ka thėnė se tė gjitha shėrbimet qė do tė ofrohen do tė jenė 25 pėr qind mė tė lira se operatori aktual “Vala”. “Pas pėrfundimit tė fazės gjatė sė cilės kompanitė kanė tė drejtė qė tė parashtrojnė ankesa, qė zgjat njė muaj dhe pasi ta bėjmė pagesėn pėr licencė dy javė, do tė nisim menjėherė me punėt nė fazėn zero”, ka thėnė Arifi duke shtuar se ata kanė paraparė qė ajo tė pėrfundojė pėr katėr muaj. Pas fazės sė parė tė implementimit tė rrjetit, apo fazės zero, e cila ka pėr objektiv mbulimin e Prishtinės dhe Aeroportit me rrjet tė telefonisė mobile, me pėrfundimin e asaj faze do tė lėshohen nė pėrdorim edhe numrat e parė tė telefonit.

Nė krahasim me operatorin “Vala”, “Kosmocell” premton se do tė zgjerojė pakon e shėrbimeve pėr konsumatorėt deri nė pagesa pėrmes telefonit. “Nuk do tė jetė thjesht njė aparat me tė cilin mund tė bisedohet, por do tė ofrojmė shėrbime tė tjera si kryerjen e pagesave tė ndryshme me telefon”, premton Arifi. Sipas tij motoja e suksesit tė njė produrti ėshtė gjithmonė kompromisi nė ēmim dhe kualiteti mė i mirė, kėshtu qė fillimisht shėrbimet e “Kosomocellit” do tė jenė 25 pėr qind mė tė lira se ato tė “Valės”. “Kujtesa” dhe kompania “Dukagjini” e Ekrem Llukės, janė pronare tė 50 pėr qind tė aksioneve tė konsorciumit, me nga 25 pėr qind secila, qė u jep pėrparėsi ndaj partnerėve tjerė sa i pėrket menaxhmentit. “Njė ndėr pikat mė tė forta tė konsorciumit tonė ėshtė se menaxhmenti do tė jetė kosovarė, nė krahasim me konsorciumet tjera ku ana kosovare ka qenė pakicė, vetėm sa pėr t’I marrė 20 pėr qind tė pikėve tė tenderit”, thekson Arifi. Ai pohon se partnerėt tjerė tė kėtij konsorciumi, “Eutelia”, nga Italia, “Capital Management” kompani italiano amerikane, “CSC”, nga Amerikane dhe “OMNI” po ashtu operator nga Amerika, tė gjitha sė bashku kanė nė pronėsi 50 pėr qind tė aksioneve. Gjithashtu Arifi thekson se pėrparėsi tjetėr e kėtij konsorciumi ėshtė se rrjeti i kompanisė “Kujtesa” mbulon 85 pėr qind tė territorit kosovar, i cili do tė shfrytėzohet edhe pėr telefoninė mobile.

Sa i pėrket prefiksit qė do tė shfrytėzohet nga “Kosmocell”, bėhet e ditur se deri nė implementimin e licencės pėr operatorin e dytė, Kosova do tė arrijė tė sigurojė prefiksin e vet, mirėpo nėse deri nė atė kohė nuk sigurohet prefiksi kosovar atėherė “Kosmocell” do tė shfrytėzojė prefiksin e partnerit Italian “Eutelia”.


ECIKS / Marrė nga Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail