Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

UNDP: Vazhdon rėnia e ekonomisė kosovare


Raporti thekson se edhe nė tremujorin e dytė tė vitit 2004 kryesisht vazhdon trendi i mėparshėm i rėnies sė zhvillimit ekonomik si dhe ngathtėsia nė shpenzimin e buxhetit tė alokuar

Prishtinė, 3 dhjetor 2004 - Programi i Kombeve tė Bashkuara pėr Zhvillim, nė raportin e fundit, tė shtatin me radhė "Paralajmėrimi i hershėm", nė pjesėn ku flitet pėr ekonominė e Kosovės thotė se ekonomia e saj ka shėnuar rėnie gjatė kėtij viti. Raporti thekson se edhe nė tremujorin e dytė tė vitit 2004 kryesisht vazhdon trendi i mėparshėm i rėnies sė zhvillimit ekonomik, si edhe ngathtėsia nė shpenzimin e buxhetit tė alokuar. Pakėsimi i ndihmave nga jashtė, deficiti i lartė tregtar, papunėsia e lartė, pengesat nė privatizimin e ndėrmarrjeve shoqėrore kanė qenė ndėr faktorėt qė kanė ndikuar nė rėnien e ekonomisė kosovare. Nė kėto rrethana vėshtirė tė pritet se do tė realizohen projeksionet makroekonomike mbi rritjen e BPV-sė prej 4 pėr qind.

Nė bazė tė gjendjes sė pėrgjithshme tė treguar gjatė kėtij tremujori, deri nė fund tė vitit lėvizjet makroekonomike do tė zhvillohen nėn ndikimin e shpėrpjesėtimeve ndėrmjet GDP-sė dhe konsumit; rėnies e infuzionit financiar (donacionet dhe remitancat) me konsekuencat nė rritje ekonomike etj. Raporti thotė se edhe investimet kanė rėnė nga 2002 nė 2004. Kjo sidomos ka tė bėjė me zvogėlimin e investimeve nga donacionet, ku nga 159 milionė euro nė 2002 nė vetėm 74 milionė euro nė 2004, ndėrsa investimet private ende pėrbėjnė rreth 50 % tė totalit.

Faktorėt qė kanė ndikuar nė rėnien ekonomike:
- rėnia e ndihmės ndėrkombėtare,
- deficiti i lartė tregtar dhe vartėsia e madhe nga ndihmat ndėrkombėtare,
- vonesat nė privatizimin e ndėrmarrjeve shoqėrore dhe nė ristrukturimin e ndėrmarrjeve publike,
- ambienti social i paqėndrueshėm dhe papunėsia,
- pėrmirėsimi shumė i ngadalshėm i mjedisit pėr investime.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail