Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Hyn nė fuqi zero-tatimi doganor Kosovė


Prishtinė, 09 qershor 2004 - Ka hyrė nė fuqi Rregullorja 2004/13 mbi zero tatimin doganor pėr mallėrat kapitale dhe gjysmėprodhime, pėrkatėsisht lėndėn e parė. Ky ėshtė njė hap tjetėr me rėndėsi pėr ekonominė e Kosovės.


Kjo rregullore zėvendėson Anekset (shtesat) e Rregullores 1999/3 mbi "Themelimin e Doganės dhe Shėrbimeve tė tjera pėrkatėse nė Kosovė". Deri mė tani, Rregullorja 1999/3 ka detyruar pagesėn e taksės doganore prej dhjetė pėrqind pėr tė gjitha mallėrat e drejtuara pėr Kosovė.

Nė mėnyrė qė tė pėrmirėsohen kushtet e investimit dhe prodhimtaria nė Kosovė, Rregullorja 2004/13 paraqet zero pėrqind tė taksės doganore pėr mallėra kapitale dhe gjysėm-prodhime (lėndėn e parė). Kjo rregullore ėshtė paraqitur shpejt pasi qė Rregullorja 2004/1 mbi Kodin Doganor pėr Kosovėn ka ofruar mekanizma tė nevojshėm ligjor. Importimi i kėtyre mallėrave pa taksa doganore, pritet tė ketė efekt tė konsiderueshėm pozitiv pėr prodhimtarinė vendore nė Kosovė.

Rregullorja pati zanafillėn nė njė propozim tė bėrė nė Kėshillin Ekonomik dhe Fiskal nga Ministria e Financave dhe Ekonomisė. Ministri Ali Sadriu u shpreh pozitivisht pėr kėto ndryshime.

Humbjet e parapara nė buxhetin e konsoliduar tė Kosovės pėr shkak tė uljes sė normave doganore pėr lėndė bujqėsore dhe kafshė pėr reprodukim, pėr kėtė vit vlerėsohet tė jenė mbi 4.5 milionė euro, kurse vitin e ardhshėm mbi 9 milionė. Kėto humbje pritet tė kompensohen nėpėrmes zhvillimit tė bujqėsisė dhe tė sektorėve tė tjerė prodhues.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail