Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Miratohet linja e tensionit Shqiperi-Mali i Zi


Tirane, 21 qershor 2004 - Keshilli i Ministrave miratoi Memorandumin e Mirekuptimit me Qeverine e Malit te Zi, per ndertimin dhe shfrytezimin e linjes se tensionit te larte 400 kV, ndermjet dy vendeve. Linja e tensionit te larte 400 kV Elbasan-Podgorice, perfshire edhe nenstacionin elektrik 400/220 kV te Tiranes, eshte identifikuar si projekt i shkalles se larte te prioritetit per zhvillimin e infrastruktures energjitike, si ne nivel lokal, ashtu dhe ne ate rajonal. Ky projekt i jep sistemit tone energjitik akses te plote ne sistemet elektroenergjitike rajonale dhe europiane dhe se bashku me Qendren e Re Dispecer, heq te gjitha pengesat per zhvillimin dhe integrimin e tij. Ne kuader te protokollit te bashkepunimit ekonomik e financiar te vitit 2002, qeveria italiane nepermjet Kooperacionit Italian eshte angazhuar ne financimin e Linjes 400 kV Elbasan-Tirane, perfshire edhe nenstacionin elektrik 400/200 kV te Tiranes, me vlere 30 milion euro. Pala gjermane nepermjet KfW, BERZH dhe BEI kane paraqitur interes per financimin e projektit ne pjesen Tirane-kufi Podgorice.

ECIKS / Korrieri
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail