Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ministri Isufi: “Privatizimi tė administrohet nga kosovarėt”


Prishtinė, 24 shkurt 2004 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit si “qeveria e tretė e Kosovės” me bllokimin e procesit tė privatizimit jo vetėm qė po shkatėrron ekonominė, por ajo po pengon edhe punėsimin e qytetarėve dhe po ndikon nė keqėsimin e mirėqenies sė tyre sociale, tha pėr “Biznesin” Ahmet Isufi, ministėr i Punės dhe Mirėqenies Sociale. Sipas ministrit Isufi, pengesat qė po bėhen ndaj procesit tė privatizimit janė arsyeja kryesore pėr shkallėn kaq tė lartė tė tė papunėve nė vend. AKM ėshtė degė e UNMIK-ut dhe ka nė kompetencė privatizimin e 400 ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė. “Nė Kosovė ka tri qeveri, UNMIK-u, Qeveria e Kosovės dhe AKM-ja. Janė tre zot shtėpie edhe ajo nuk funksionon si duhet, qoftė ekonomia e saj apo mirėqenia e qytetarėve. AKM-ja ėshtė bėrė faktori i tretė qė po vendos pėr ekonominė e Kosovės. Ne e theksojmė kėtė sepse ka pengesa tė shumta nė kėtė proces”, tha ministri Isufi. Bllokimi i procesit tė privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore qė u bė nė muajin tetor tė vitit tė kaluar, nga shefi i Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Nikolaus Lambsdorff, konsiderohet nga qeveria si arsye e tė gjitha ngecjeve ekonomike nė Kosovė nė 6 muajt e fundit.

Qeveria dhe UNMIK-u javėn qė e lam pas kanė negociuar pėr vazhdimin e privatizimit, mirėpo propozimet e Shtyllės IV tė UNMIK-ut pėr Ekonomi dhe qėndrimet e qeverisė janė diametralisht tė kundėrta. Shtylla IV e UNMIK-ut qė drejtohet nga BE-ja, nė krye me ambasadorin evropian Lamdsdorff-in ka propozuar ndryshimin e procedurave tė privatizimit, ndėrsa qeveria i ka quajtur kėto propozime tė dirigjuara nga Beogradi, qė sipas tyre janė nė dėm tė Kosovės dhe ekonomisė sė saj. Ministri Isufi shprehet se po tė ishte mundėsia e drejtimit tė ekonomisė nga vendorėt, e sidomos procesit i privatizimit, Kosova do tė kishte pėrmirėsim tė gjendjes ekonomike, qė do tė ndikonte pozitivisht nė punėsimin e qytetarėve. “Zgjerimi i kapaciteteve tė reja kapitale nė Kosovė, e po ashtu edhe investimet e jashtme qė do tė mund tė bėheshin pėrmes privatizimit, jam i bindur se do tė ulnin nivelin e papunėsisė nė Kosovė”, tha ministri.

Siē tha ai, pėrgjegjėsinė pėr kėtė gjendje ekonomike dhe sociale do ta ketė UNMIK-u pėr arsye se ka pėrgjegjėsinė e administrimit nė Kosovė. Mbajtja peng e procesit tė privatizimit po e pengon Ministrinė e Punės dhe Mirėqenies Sociale qė tė bėjė planifikimin e tregut tė punės dhe orientimin e politikave tė ministrisė pėr profesione tė cilat do tė ishim me tė pėrafėrta me tregun ekzistues tė punės. Zyrtarisht nė Kosovė 57 pėr qind e popullatės (kontingjentit tė punės) janė tė papunė. Nga kjo pėrqindje vitin e kaluar sipas Bankės Botėrore 12 pėr qind i pėrkisnin popullatės me varfėri ekstreme, ndėrsa kjo shifėr sivjet ėshtė rritur nė 17 pėr qind. Sipas Ministrisė sė Punės, arsye pėr kėtė gjendje janė edhe pasojat e sė kaluarės, sepse nė ish-Jugosllavi Kosova ishte vendi me papunėsi mė tė madhe nė Evropė dhe kjo ka bėrė qė tė rritet kontingjenti i tė papunėve.

“Edhe lufta e ka pėrmbysur ekonominė e Kosovės, mirėpo ne kemi pasur shanse qė pėrmes procesit tė privatizimit tė thyejmė kėtė akull pėr tė orientuar politikat ekonomike nė vend. Krejtėsisht problem ėshtė bllokimi i procesit tė privatizimit”, pėrfundoi ministri Ahmet Isufi.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail