Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Hapet gara pėr operator tė dytė


Prishtinė, 17 janar – Kompanitė "Mobilkom- Austria", "Telekom Sllovenia", "Team -Kosova" dhe "Kosmocell", janė katėr konkurrentėt nė tenderin e dytė mobil nė Kosovė. Jashtė loje ndėrkohė kanė mbetur kompania "IWH-International", e cila sipas drejtuesve tė ART-sė ka dorėzuar ofertėn me 6 minuta vonesė, dhe njė kompani tjetėr e cila aplikacionet i ka dorėzuar me pliko. Mirlinda Bivolaku, zyrtare pėr informim e Autoritetit Rregullativ tė Telekomunikacionit (ART), nė njė konferencė pėr shtyp ka thėnė se janė pranuar vetėm ofertat tė cilat janė dorėzuar deri nė orėn 15:00, ndėrsa pėr dy ofertat tjera "kontestuese", ajo nuk ka komentuar duke thėnė se janė jashtė afatit tė paracaktuar nga ART-ja. Kėtė deklarim Bivolaku e ka bėrė pa marrė parasysh se vetėm njė ditė mė parė drejtuesit e Ministrisė sė Transportit kanė thėnė se do tė jenė koshientė sa u pėrket ofertave qė vijnė gjatė gjithė ditės sė mėrkurė dhe do tė tolerohen edhe ato qė vijnė me pak vonesė. "Mobilkom-Austria" ėshtė nė partneritet me kompaninė "Sillos".

Por Adnan Merovci, pėrfaqėsues i kėsaj kompanie, i kontaktuar nga "Lajmi" tha se ėshtė jashtė vendit dhe nuk ka pranuar tė komentojė kėtė gjė. Ndėrsa "Telekom Slovenija-Mobitel" nė partneritet me kompaninė IPKO, tė cilėn e kanė blerė nė masėn 75 pėr qind. Ndėrkohė qė pas kompanisė "Kosmocell", qėndrojnė dy kompani kosovare - "Dukagjini" dhe "Kujtesa". Kėtė e ka konfirmuar edhe Fatmir Gashi, njėri nga drejtuesit e kompanisė "Dukagjini", por ai nuk ka pranuar tė bėjė publik emrin e kompanisė ndėrkombėtare, me tė cilėn janė nė konzorcium. Sipas tij, janė disa kompani tė huaja, njė italiane dhe njė tjetėr amerikane. Ndėrkaq edhe kėtė herė gjigantėt e telefonisė evropiane, si "Vodaphone", "Deutche-telekom", "Tele 2" dhe "Telenor", kanė preferuar tė mbesin jashtė gare duke ndėrruar mendje nė minutat e fundit. Megjithėse "tenderi mobil" nė Kosovė ka qenė nė agjendė tė diskutimit nė mbledhje maratonike tė sė mėrkurės, britanikėt e "Vodaphonit", prapė kanė parapėlqyer tė mos futen nė garėn telefonike nė Kosovė.

"Jemi duke diskutuar kėtė ēėshtje. I kemi aplikacionet pėrpara dhe po i shqyrtojmė tė gjitha arsyet se si tė veprojmė, tė konkurrojmė apo jo", ka qenė pėrgjigja e njė zyrtari tė lartė tė 'Vodaphone" dhėnė 'Lajmit" vetėm njė orė para "dead line" tė procedurės aplikuese. Ndėrkohė edhe Corinna Kielwein, zyrtare e "T-mobile/Deutche Telekom", duke mos komentuar epilogun e mundshėm, tha se edhe gjatė ditės sė fundit tė caktuar pėr ofertim, kompania e tyre ka shqyrtuar mundėsinė e pjesėmarrjes nė tenderin mobil nė Kosovė. Megjithėkėtė, as kjo kompani nuk ėshtė gjendur nė listėn e publikuar nga Autoriteti Rregullativ.

Tenderi mobil ėshtė njėri nga proceset qė ėshtė pėrshkuar me mė sė shumti kundėrthėnie. Njė tender i mėparshėm, qė i ka kaluar tė gjitha procedurat tenderuese, e madje edhe ėshtė zgjedhur e rizgjedhur fituesi, ėshtė anuluar nga administrata e UNMIK-ut, derisa pėr tenderin e shpallur aktualisht, institucionet kanė angazhuar njė kompani konsulente, e cila shihet si 'korrigjuese" e gabimeve tė bėra nė tenderin e kaluar.

ECIKS / Gazeta Lajm
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail