Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosova nėnshkruan zgjerimin e CEFTA-s


Bukuresht, 19 dhjetor 2006 - Prej sot Kosova ėshtė pjesė e CEFTA-s, Asociacionit tė Evropės Qendrore pėr Tregti tė Lirė. Nė emėr tė Kosovės dokumentin e ka nėnshkruar kryeadministratori Joakim Ryker, ndėrsa i pranishėm ishte edhe ministri i Tregtisė dhe Industrisė Bujar Dugolli. Ministri Dugolli tha, pėr RTK, se me nėnshkrimin e kėsaj marrėveshjeje, Kosova, sikurse edhe vendet e rajonit tė Ballkanit, bėri nė hap pėrpara drejt integrimit nė Bashkimin Evropian.

Integrimi i Kosovės nė tregun rajonal shėnon njė ndėr tė arriturat mė tė mėdha pėr vendin tonė, sepse krijon mundėsi pėr zgjerim tė shkėmbimeve tregtare, por edhe pėr investime tė huaja. Ministri i Tregtisė dhe Industrisė Bujar Dugolli, i cili ishte i pranishėm nė Bukuresht tė Rumanisė, ku u nėnshkrua marrėveshja, tha se tregtia e lirė hap perspektivė pėr tė gjitha vendet e rajonit. ”Nga tė gjithė pjesėmarrėsit kjo marrėveshje ėshtė cilėsuar si e arritur e madhe pėr vendet e rajonit, sepse rajoni po bėn njė hap para drejt integrimit nė BE. Me kėtė marrėveshje do tė pėrfitojė konsumatori kosovar, do tė pėrfitojnė edhe investimet e huaja nė vendin tonė dhe nė vendet tjera”, tha Dugolli.

Pėrfshirja e Kosovės nė kėtė marrėveshje rajonale rezulton nga angazhimi i pėrbashkėt i UNMIK-ut, Paktit tė Stabilitetit dhe Komisionit Evropian. Ministri Dugolli shfaqi shpresėn se zbatimi i saj nuk do tė ketė vėshtirėsi. ”Implementimi do tė fillojė nga muaji maj i vitit tė ardhshėm dhe nuk besoj se do tė ketė vėshtirėsi. Secili shtet qė ka pranuar tė bėjė kėtė marrėveshje unike ėshtė i obliguar qė t’i zbatojė parimet e tregtisė tė bazuar nė kėtė dokument dhe nė parimet e OBT-sė” tha ai]
Kjo marrėveshje do tė zėvendėsojė 32 marrėveshje dypalėshe tregtare nė rajonin e Ballkanit dhe pėrfshin njė treg prej 30 milion banorėsh.

Pėrveē Kosovės, pjesė e CEFTA-s prej sot janė edhe Shqipėria, Serbia, Mali i Zi, Bosnjė e Hercegovina dhe Moldavia. Ndryshe, Asociacioni ėshtė themeluar nė vitin 1992 me nismė tė Ēekisė, Sllovakisė, Polonisė dhe Hungarisė.

RTK / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail