Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosovė: privatizohen edhe 18 ndėrmarrje tė reja

Prishtinė, 3 KORRIK 2003 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka shpallur dje listėn e 18 ndėrmarrjeve tė reja qė do t’i nėnshtrohen procesit tė privatizimit. Ky ėshtė grupi i dytė i ndėrmarrjeve kosovare qė do tė hyjnė nė kėtė proces. Siē dihet, deri mė tani janė ofruar gjashtė ndėrmarrje pėr shitje dhe afati pėr t’i dorėzuar ofertat ėshtė data 14 korrik 2003. Ndėrsa, pėr grupin e dytė ofertat mund tė dorėzohen deri me datėn 3 shtator 2003.

Lista e 18 ndėrmarrjeve qė hyjnė nė grupin e dytė tė privatizimit:

IMN "19 Qershori" (prodhues i tullave) nė regjionin e Prishtinės. IMN 19 Qershori operon nė sektorin e materialeve ndėrtimore duke prodhuar dhe duke furnizuar kėtė sektor me blloqe (tulla) me vrima.

"Plastika" (materiale plastike) nė regjionin e Prishtinės. Plastika ėshtė i vetmi prodhues nė Kosovė pėr prodhimet e materialeve industriale plastike nga ABS dhe PMMA.

ENG "Beton" (zhavor/rėrė dhe beton) nė regjionin e Gjilanit. ENG Betoni operon nė sektorin e ndėrtimit me makineri tė rėnda pėr ndėrtim, pėr ndėrtimin e rrugėve, prodhimin e betonit dhe shfrytėzimin e guroreve.

"Kosovaplast" (materiale ndėrtimore dhe izoluese) nė regjionin e Gjilanit. Kosovaplasti prodhon “polystyren tė zgjerueshėm” qė pėrdoret kryesisht pėr izolimin e ndėrtesave dhe pėr paketime mbrojtėse.

"Silcapor" (prodhues i blloqeve) nė regjionin e Gjilanit. Silcapor operon nė sektorin e materialeve ndėrtimore duke prodhuar blloqe ndėrtimi dhe elemente betoni me porozitet tė lartė.

"Mladost" (uzinė ngrirėse) nė regjionin e Gjilanit. Mladosti ėshtė njė objekt pėr ruajtjen nė kushte tė ftohta tė mishit, pemėve, perimeve dhe akulloreve. Ka gjithashtu reparte pėrpunuese dhe paketuese pėr pemė dhe perime.

Fabrika e Betonit dhe Ndėrtimtarisė "Kosova" - Mitrovicė (materiale ndėrtimore) nė regjionin e Mitrovicės. Kjo ndėrmarrje ka njė kapacitet prodhues prej 60 m3 beton nė orė.

"Kombinati i Drurit" (prodhime druri) nė regjionin e Pejės. Kombinati i drurit prodhon dyer druri, korniza dritaresh, mobilje dhe materiale pėr ndėrtim.

Shtėpia e Mallrave "Lux" (shitje me pakicė) nė regjionin e Mitrovicės. Kjo ndėrmarrje ėshtė qendra tregtare kryesore nė qendėr tė pjesės jugore tė Mitrovicės, me mbi 100 qiraxhinj (lokale afariste).

IDGJ "Duhani" (duhan/cigare tė fermentuara) nė regjionin e Gjilanit. IDGJ Duhani pėrpunon dhe shet produkte tė duhanit nė tregun kosovar tė shitjes me shumicė.

"Progresi" (shtypshkronjė) nė regjionin e Mitrovicės. Progresi bėnė shtypjen e materialeve tė ndryshme, nė volume tė mėdha, duke pėrfshirė reklama, libra, gazeta dhe formularė.

IMB “Fabrika e Bukės" (ushqim) nė regjionin e Mitrovicės. Ndėrmarrja ėshtė furra e bukės mė e madhe nė pjesėn jugore tė Mitrovicės, me njė kapacitet prej 10.000 bukė nė ditė.

IMB “Mulliri i Grurit" (ushqim) nė regjionin e Mitrovicės. Ndėrmarrja ėshtė njė nga dhjetė mullinjtė mė tė mirė tė grurit nė Kosovė dhe ka njė kapacitet tė lartė pėr ruajtjen e drithrave.

Konfeksioni "Trepēa" (tekstile) nė regjionin e Mitrovicės. Konfeksioni i Trepēės prodhon njė spektėr tė gjerė veshjesh pėr punė dhe uniforma.

"Farmakos" (produkte tė pėrgjithshme farmaceutike) nė regjionin e Prizrenit. Farmakosi ėshtė i vetmi prodhues i produkteve tė pėrgjithshme farmaceutike nė Kosovė.

"Trofta" (fermė peshku dhe motel) nė regjionin e Pejės. Trofta shumon, rrit dhe bėn furnizimin me troftėn e ujrave tė ėmbla. Ka bazene peshkimi pėr publikun si dhe njė restorant dhe njė motel.

Hotel "Metohija" (hoteleri) nė regjionin e Pejės. Hotel Metohija ėshtė hotel dhe restoran nė qendėr tė Pejės.

Hotel "Adriatik" (hoteleri) nė regjionin e Mitrovicės. Hotel Adriatiku ėshtė njė nga hotelet mė tė mėdha nė Mitrovicė, me mbi 50 dhoma.

ECIKS (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail