Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rexhepi: nė shtator 2005 referendumi pėr pavarsinė


Prisahtinė, 20 prill 2004 - “Nėse presim deri nė shtator tė 2005-ės dhe shohim qė koha po shkon (ata po blejnė kohė), atėherė sipas tė gjitha gjasave do bėjmė njė hap tė njėanshėm pėr mbajtjen e referendumit pėr pavarėsi ose deklarimin pėr pavarėsi,” ka thėnė Bajram Rexhepi nė njė intervistė pėr Financial Times.

Z. Rexhepi ėshtė shprehur se nė pajtim me OKB-nė, do tė preferonte tė shikonte njė kalim gradual tė Kosovės nė vetė-administrim. Mirėpo, bashkėsia ndėrkombėtare ka shfaqur shenja tė mosdashjes pėr arritjen e njė pėrparimi, ka pohuar Rexhepi, duke qortuar disa nga zyrtarėt e OKB-sė nė Kosovė, se duan qė kjo gjendje tė vazhdojė edhe nė pesė apo dhjetė vitet e ardhshme.

Kryeministri Rexhepi ka sygjeruar se tranzicioni politik i Kosovės mund tė fillojė me njė “pavarėsi tė monitoruar” dyvjeēare. Kjo sipas tij do tė lejonte qeverinė e pėrkohshme tė merrte (fitonte) kontrollin e plotė dhe ajo (qeveria) njėkohėsisht do tė pėrballej me vėzhgimin/shqyrtimin e rreptė ndėrkombėtar. Dhe kjo madje do tė ndodhte edhe pas pėrfundimit tė administrimit tė OKB-sė nė Kosovė. Presioni po grumbullohet jo vetėm pėr Rexhepin. Me publikimin e njė skeme, qė propozon vetė-administrim pėr pakicat etnike nė njė Kosovė autonome, edhe qeveria e Serbisė ka thyer qetėsinė/heshtjen diplomatike .

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail