Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Agjencia Antikorrupsion do tė evidentojė pasurinė e zyrtarėve tė lartė


Prishtinė, 23 tetor 2006 - Dukuria e korrupsionit vitet e fundit ka shėnuar rritje nė Kosovė. Kėtė e konfirmon edhe raporti i fundit i Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara pėr zhvillimin NDP.

Organizata e OKB-sė, pėr zhvillimin nė njė raport tė saj thotė se, burim kryesor i gjenerimit tė korrupsionit nė Kosovė janė partitė politike, doganat, shėrbimet shėndetėsore dhe shėrbimet e administratės publike. Megjithė mekanizmat pėr luftimin e korrupsionit kjo dukuri ne vitet e fundit ka shėnuar rritje nė Kosovė. Mirėpo faji pėr korrupsion nuk i adresohet vetėm tek institucionet e Kosovės, por edhe tek qytetarėt qė ofrojnė ryshfete.

Mekanizmat qė mė sė shumti luftojnė dukurinė e korrupsionit nė Kosovė tash pėr tash janė mediat. Zyrtarė tė qeverisė sė Kosovės thonė se, qeveria nė luftimin e kėsaj dukurie ka arritur tė krijojė vetėm legjislacionin e nevojshėm, rritjen e sistemeve tė transparencės dhe rritjen e vetėdijes qytetare pėr luftimin e kėsaj dukurie negative.

Nė Kosovė, aktualisht ėshtė formuar agjencia kosovare kundėr korrupsionit. Kjo ka qenė edhe kėrkesė e grupit tė kontaktit. Agjencia antikorrupsion tash pėr tash ka pėr detyrė qė tė pėrcjell tė gjitha informatat tek prokuroria e cila mė pas duhet tė merret me ngritjen e akuzave. Hasan Preteni, udhėheqės i agjencisė antikorrupsion shprehet se hapi i parė e kėsaj agjencie, do tė jetė evidentimi i pasurisė sė udhėheqėsve tė institucioneve tė Kosovės.

Preteni: "Nė radhė tė parė do tė evidentohet pasuria e tė gjithė personave zyrtarė tė lartė, duke filluar nga presidenca, Kuvendi, kryeministria, ministritė. Do tė pėrcillet pasuria e tyre kohė pas kohe. Pėrkufizimet rreth pranimit tė dhuratave, pėrcjellja e asaj qė mund tė vijė deri tek konflikti i interesave, qė personat tė cilėt kryejnė detyrat e larta zyrtare, tė mos tė jenė tė lidhur me kryerjen e veprimeve tė tjera fitimprurėse."

Grupi i kontaktit, nė paketėn e fundit me kėrkesa drejtuar qeverisė sė Kosovės pėrfshiu edhe themelimin e agjencisė antikorrupsion dhe kėrkoi me urgjencė themelimin e saj. Kuvendi i Kosovės ka kohė qė ka miratuar ligjin antikorrupsion, por i vetmi organ qė ka kontrolluar keqpėrdorimet e mundshme nė institucione deri tash ishte auditori i pėrgjithshėm.

ECIKS / DEUTSCHE WELLE

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail