Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Institucionet e Kosovės marrin projektkushtetutėn e Kosovės


Prishtinė, 16 shkurt 2005 - Projekti i Kushtetutės sė Kosovės, i hartuar nga njė grup ekspertėsh amerikanė, tė mbėshtetur nga Kėshilli Kombėtar Shqiptaro-Amerikan, u ėshtė dorėzuar sot udhėheqėsve tė institucioneve tė Kosovės. Kėta tė fundit e kanė cilėsuar atė si njė nismė tė rėndėsishme pėr pėrgatitjen e Kosovės pėr zgjidhjen e statusit tė saj politikė.

Projekti i kėsaj Kushtetute ėshtė dorėzuar sot nga profesori i tė drejtės ndėrkombėtare Paul Williams, i cili nė Kosovė njihet nga periudha e konferencės sė vitit 1999 nė Rambouillet, e cila i parapriu fushatės sė bombardimeve tė NATO-s kundėr caqeve serbe me c'ka ju dha fund luftės gati dyvjecare nė Kosovė. Zoti Williams tha se janė tri faza themelore pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės. “Janė tre hapa kryesor pėr pavarėsinė e Kosovės, fillimisht janė standardet e pastaj zgjidhja e ēėshtjes sė statusit pėrfundimtar, por po kaq e rėndėsishme ėshtė edhe nevoja pėr kushtetutė”, tha Paul Williams, sipas tė cilit “korniza aktuale kushtetuese e hartuar nga administrata nmdėrkombėtare duhet t’i lėshojė vendin kushtetutės vendore tė Kosovės”.

Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, ndėrkaq e vlerėsoi si njė zhvillim tė rėndėsishėm hartimin e kėtij projekti. “Mendoj se ėshtė njė moment i rėndėsishėm tė kemi kėtė Kushtetutė tė Kosovės. Ne do ta fusim nė procedurat parlamentare tė aprovimit. Do ta kemi edhe njė grup tė ekspertėve tanė qė do tė punojnė”, tha presidenti Rugova.

Kryeministri i Kosovės Ramush Haradinaj tha se ėshtė shumė me rėndėsi qė tashmė ekziston projekti i parė pėr Kushtetutėn e mirėfilltė tė Kosovės. “Ne do ta vazhdojmė kėtė punė edhė mė tej. Pra do tė jetė njė punė kosovare, e institucioneve tė Kosovės, e partive politike duke pėrfshirė edhe opozitėn dhe gjithsesi shoqėrinė civile sepse ajo do tė rregullojė jetėn nė Kosovė”, tha kryeministri Haradinaj.

Martin Vulaj, shef i Kėshillit Kombėtar Shqiptaro-Amerikan u shpreh i kėnaqur qė ky kėshill ishte pjesė e hartimit tė projektit tė kushtetutės pėr Kosovėn. “Besojmė qė ky ėshtė njė process kosovar, ėshtė njė dokument I Kosovės qė do t’i mundėsojė Kosovės t’i tregojė botės se cfarė shteti do tė krijojmė nė kėtė vend. Ne do tė vazhdojmė bashkėpunimin me qeverinė dhe institucionet e Kosovės” tha zoti Vulaj.

Edhe gjatė ditėve tė ardhshme pritet qė projekti t’u paraqitet institucioneve dhe partive politike tė Kosovės, tė cilat kanė kėrkuar nga UNMIK-u ndryshimin e Kornizės aktuale Kushtetuese e cila pėr shkak tė ndarjes sė pėrgjegjėsive jo rrallė ishte objekt pėrplasjesh ndėrmjet administratės sė Kombeve tė Bashkuara dhe institucioneve vendėse.

Tash pėr tash UNMIK-u ka lėnė tė kuptohet se do tė ketė ndryshime por jo edhe nė cėshtjet qė kanė tė bėjnė me sovranitetin mbi Kosovėn.

ECIKS / VoA
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail