Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nė Vjenė hapet pėrfaqėsia e IPAK


Vjenė, 7 nėntor 2006 - Nisma Ekonomike pėr Kosovėn - ECIKS do ta pėrfaqėsojė Agjencinė Kosovare pėr Promovimin e Investimeve - IPAK nė rajonin gjermanofolės. Projekti financohet nga Agjencia Austriake pėr Zhvillim - ADA, implementohet nga ECIKS dhe pėrkrahet nga Ministria pėr Tregti dhe Industri. Nė ceremoninė e hapjes sė pėrfaqėsisė nė Vjenė ishin tė pranishėm Ministri pėr Tregti dhe Industri z. Bujar Dugolli, perfaqesuesi i Agjencisė Austriake pėr Zhvillim Dr. Hubert Neuwirth, kryeshefi ekzekutiv i IPAK z. Ejup Fejza, kryetari i OEK z. Besim Beqaj, z. Ilir Salihu nga AKM, ambasadori i Shqiperise ne Vjene z. Valter Ibrahimi si dhe te ftuar tė tjerė nga institucionet kosovare dhe qeveria Austriake.

Udhėheqėsi i projektit dhe kryetari i ECIKS z. Kujtim Dobruna gjatė fjalimit tė hapjes ka potencuar se pėrmirsimi i gjendjės sė tashme ekonomike nė Kosovė kėrkon nisma tė reja, kreativitet dhe pėrgjigje urgjente. Prandaj ECIKS gjatė implementimit tė projektit do tė ketė njė qasje pro-aktive duke trokitur nė dyert e investitorėve potencial pėr t'i informuar drejtėpėrsėdrejti ata pėr potencialin e vendit tonė, ambientin e biznesit dhe bazėn ligjore, si dhe duke ofruar asistencė tė drejtėpėrdrejtė pėr ti lehtėsuar investimet e huaja nė Kosovė.

Ministri Dugolli ne emer te Qeverise se Kosoves dhe Ministrise per Tregti dhe Industri, duke e shpallur pėrfaqėsinė nė Vjenė tė hapur, falenderoi Qeverinė Austriake dhe nė vecanti Agjencinė Austriake pėr Zhvillim e cila ka pėrkrahur dhe me fondet e saj ka mundėsuar hapjen e kėsaj zyre. Ministri Dugolli vlerėsoi se realizimi i kėtij projekti dhe hapja e kėsaj zyre dėshmoi se Kosova ka resurse tė mjaftueshme humane nė diasporė dhe ky ėshtė njė shembull i mirė se si duhet tė mobilizohen kėto resurse me qellim te promovimit te potencialeve te Kosoves per investime dhe permirsimin e imazhit te Kosoves jo vetem ne vendet gjermanofolese por edhe me gjere.

Perfaqesuesi i ADA-s Dr. Hubert Neuwirth, ka thėnė se financimi i kėtij projekti tė rėndėsishėm ėshte vazhdim i angazhimit tė qeverisė Austriake pėr tė ndihmuar Kosovėn dhe ekonominė e saj, dhe se promovimi i investimeve nga rajoni gjermanofolės, pėrfshirė kėtu edhe Austrinė, ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė bėrė kėtė.

Prezenca nė Internet e zyres sė IPAK nė Vjenė do tė jetė sė shpejti e gatshme nė adresėn www.ipa-ipgc.org

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail