Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Autostrada Prishtinė-Durrės kushton 400 milion euro


Prishtinė, 7 qershor 2004 - Rreth 400 milionė euro ėshtė vlera e ndėrtimit tė autostradės Prishtinė -Durrės me katėr vija kalimi, u tha tė shtunėn gjatė takimit mes ministrit tė Transportit dhe Post-Telekomunikacionit tė Kosovės Zef Morina dhe homologut tė tij nga Shqipėria Spartak Poēi. Ata gjithashtu diskutuan pėr zhvillimin e infrastrukturės nė tė tė dy vendet, sidomos ndėrtimin e autostradės, e cila do tė lidhė Kosovėn me Shqipėrinė.

"Ky do tė jetė njė korridor tė cilin ne duam ta certifikojmė si evropian, dhe se bashku me z. Morina nė Luksemburg do ta fusim nė dokumentin e progarmit tė Rebis. Kemi biseduar pėr mundėsinė e lidhjes pėrmes hekurudhave dhe pėr komitetin teknik qė do tė organizohet nė Tiranė, i cili do t'i shqyrtojė tė gjitha problemet qė janė nė fushėn e transportit tė tė dy vendeve”, tha ministri Poēi.

Ministri Morina njoftoi rreth pėrgatitjeve qė janė duke u bėrė nga Vėrmica nė Merdar, projekt ky qė do tė fillojė tė realizohet vitin e ardhshėm.

Kėto ditė ministrat Morina e Poēi do tė qėndrojnė nė Luksemburg pėr tė certifikuar autostradėn Prishtinė – Durrės nė dokumentin evropian tė programit Rebis.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail