Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

U miratua shpalla e Valės sė 19-tė tė privatizimit


Bordi i AKM-sė, ka miratuar shpalljen e Valės sė 19-tė privatizimit. Kjo ėshtė vala mė e madhe qė AKM-ja ka tenderuar deri mė tani, duke pėrfshirė 32 ndėrmarrje shoqėrore, tė cilat do tė transferohen nė 46 ndėrmarrje tė reja . Njėra prej tyre, NBI "Suhareka", do tė privatizohet me Spin-off special

Prishtinė, 22 shtator 2006 - Ushtruesi i detyrės sė ZPSSP-sė, Paul Acda theksoi se u bėnė diskutime shumė tė frytshme dhe u morėn vendime nė njė numėr tė ēėshtjeve tė rėndėsishme.

"Dua ta shfrytėzoj rastin qė ta falėnderoj Bordin pėr mbėshtetjen e tij, gjersa po vazhdoj tė njihem mė mirė me ēėshtjet me tė cilat duhet tė merret AKM-ja”, tha Acda .

Bordi i AKM-sė ka ratifikuar rreth 25 kontrata nga valėt e mėparshme tė privatizimit, qė do tė nėnshkruhen tani dhe do t’iu dorėzohen pronarėve tė rinj. Shpallja formale e kėsaj vale tė privatizimit do bėhet brenda dy javėve tė ardhshme.

Paul Acda e morri postin ushtrues detyre Zėvendėspėrfaqėsues Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm nė kohėn kur Joackim Rueker u zgjodh nga Sekretari i Pėrgjithshėm qė tė shėrbejė si PSSP-ja i ardhshėm.

Zėvendėskryetari Bordit, Bujar Dugolli, ministėr i Tregtisė dhe Industrisė, theksoi se, “ Kjo ishte edhe njė tjetėr mbledhje produktive pėr Bordin e AKM-sė. Nė veēanti, jam i kėnaqur me volumin e Valės sė 19-tė, dhe po ashtu me progresin qė kemi bėrė nė lidhje me shpejtimin e procesit tė likuidimit”.

Bordi i AKM-sė, pėrveē shpalljes sė valės sė 19-tė, u morr edhe me njė numėr ēėshtjesh tjera. Ilir Salihu, zėvendėsdrejtor menaxhues pėr Divizionin e Ndėrmarrjeve Publike nė AKM, ia paraqiti mė tė rejat Bordit tė AKM-sė pėr njė kredi nga Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (EBRD), kredi pėr pėrmirėsime kapitale nė aeroport, dhe po ashtu nė partneritetin strategjik midis PTK-sė dhe kompanisė sė madhe tė telekomunikacionit, “Cable and Wireless”.

Ahmet Shala, zėvendėsdrejtor menaxhues pėr Divizionin e Ndėrmarrjeve Shoqėrore nė AKM dhe Kirk Adams, drejtor i Departamentit tė Privatizimit, njoftuan Bordin e Drejtorėve tė AKM-sė me tė rejat nė lidhje me gjendjen e tanishme sa i pėrket privatizimit tė Hotelit Grand.
Pėr momentin, AKM-ja po pret njė pėrgjigje nga Oda e Veēantė e Gjykatės Supreme tė Kosovės. Ata gjithashtu informuan Bordin e AKM-sė pėr progresin qė ėshtė duke u bėrė pėr rivitalizimin e Trepēės, dhe po ashtu pėr tenderin e mundshėm tė Sharr-prodhimit nė Dragash.

Bordi i AKM-sė ratifikoi rreth 25 kontrata nga valėt e mėparshme tė privatizimit, qė do tė nėnshkruhen tani dhe do t’u dorėzohen pronarėve tė rinj. Ky bord diskutoi disa masa ligjore, tė cilat do ta fuqizojnė e ta pėrshpejtojė procesin e likuidimit.

Data e saktė e ofertimit si dhe NSH-tė qė do tė pėrfshihen nė Valėn e 19-tė do tė bėhen publike me rastin e shpalljes formale tė kėsaj Vale nga AKM-ja. Konform rregullave nė fuqi shpallja do bėhet brenda dy javėve tė ardhshme, pasi qė NSH-tė nė fjalė dhe komunat pėrkatėse tė lajmėrohen me shkrim, thuhet nė njė kumtesė pėr media tė lėshuar nga AKM-ja.

AKM: Privatizimi i kompleksit turistik "Brezovica"- pas definimit tė statusit

Pos tjerash, Bordi i Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit mė kėrkesė tė pėrfaqėsuesve tė pushtetit lokal tė Shtėrpcės dhe pa pėlqimin e anėtarėve vendor tė bordit vendosi qė procesin e privatizimit tė kompleksit turistik “Brezovica” ta shtyjė deri pas definimit tė statusit politik tė vendit.

Kėtė qėndrim tė Bordit tė AKM-sė, e bėri publik shefi i ri i Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Paul Acda, i cili pohoi se pro shtyrjes sė procesit tė privatizimit tė kėtij kompleksi janė edhe pėrfaqėsuesit e pushtetit lokal tė Shtėrpcės.


ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail