Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Prodhuesit kosovarė nė panaire ndėrkombėtare


Prishtinė, 12 gusht 2004 - Nė Panairin Ndėrkombėtar "MYSIAD" qė mbahet nė Stamboll ndėrmjet datave 16 dhe 19 shtator, prodhuesit kosovarė do tė prezentohen pėrmes katalogjeve dhe broshurave. Kosova pėr herė tė parė do ta ketė stendėn e saj, qė njėherit mund tė shfrytėzohet pėr afirmim tė ekonomisė kosovare, tha Safet Gėrxhaliu, nga Departamenti i marrėdhėnieve me jashtė nė Odėn Ekonomike tė Kosovės. “Pėrfaqėsues nga Kosova ka, por pėr shkak tė barrierave tė transportit pėrmes Bullgarisė dhe problematikės me tė cilėn ballafaqohen eksportuesit tonė ėshtė e pamundur pjesėmarrja si prezantues- prodhues nė kėtė panair, mirėpo pėr herė tė parė jemi tė pranishėm pėrmes katalogjeve dhe prospekteve tė ndryshme, ėshtė shtandi i dedikuar vetėm pėr Kosovėn”.Kėtė panair e pėrcjellė edhe Forumi Ndėrkombėtar Biznesor, ku pjesėmarrjen e ka konfirmuar edhe kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi, theksoi Gėrxhali. “Nė kėtė forum tė biznesit, do tė marrin pjesė fytyrat mė eminente tė ekonomisė botėrore, ndėrsa nga strukturat politike janė tė gjithė pėrfaqėsuesit e nivelit mė tė lartė politik tė vendeve arabe, si dhe nga Evropa, nė nivel tė ministrave tė punėve tė jashtme, ose ministrave tė ekonomisė. Ėshtė njė takim tejet me rėndėsi" Gjatė muajit shtator me organizim tė Odės Ekonomike, prodhuesit kosovarė mund tė marrin pjesė edhe nė panairet ndėrkombėtare qė zhvillohen nė Francė dhe Kroaci. Sipas Gėrxhaliut, nė Panairin e Zagrebit pritet tė zhvillohet njė takim ndėrmjet biznesmenėve tė tė dyja vendeve. Do tė mbahet edhe njė konferencė pėr promovimin e investimeve dhe prezentimin real tė ekonomisė kosovare. Gėrxhaliu potencoi se nė Zagreb do tė bėjnė propagandė pėr joshjen e investitorėve kroat gjatė procesit tė privatizimit nė Kosovė.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail